Hepsiburada Satıcılar İçin Ürün Değişim Hizmetini Başlattı
 1. Anasayfa
 2. Hepsiburada

Hepsiburada Satıcılar İçin Ürün Değişim Hizmetini Başlattı

0

Hepsiburada, satıcılar için hem iyi hem de kötü denebilecek bir özelliği duyurdu. Kötü yönünden başlamak gerekirse bilinçsiz tüketiciler ve taşıma maliyetlerinden dolayı satıcıya dört kez kargo ücreti yansıyacak. Satıcı için kâr oranı yüksek bir ürünse kârdan zarar yapacak. Fakat kârı düşük ise yüksek kargo maliyetinden dolayı birkaç satışın kârı yok olacak. İyi tarafından bakarsak da mağaza puanınız etkilenmeyecek, satışı düşük kârlı da olsa gerçekleştirmiş olacaksınız. Buybox çukurunun olduğu ürünlerde satış yapan satıcıların bu hizmeti kabul ederken bir kez daha düşünmelerini tavsiye ederiz :)

Hepsiburada tarafından yapılan bildirimde şu bilgiler yer alıyor;

 • Müşteri, ürünü satın aldıktan sonra sadece sipariş verdiği satıcı üzerinden değişim talebi yapabilecek.
 • Stok durumunuza göre müşteriye renk ve/veya beden seçeneği sunabileceksiniz.
 • Eğer ürünü kusurlu/hasarlı ise birebir değişim seçeneği sunulacak.
 • Size gönderilen ürüne ait talebi 48 saat içerisinde cevaplamanız gerekiyor. Cevaplanmazsa otomatik iade akışı başlayacak.
 • Satıcının değişim talebini eksik stok, ürün fiyatının değişmesi vb. nedenlerden dolayı iade ile onaylaması durumunda iade süreci başlar ve cezai süreç işlemez.
 • Değişim talebini kabul eden satıcı ürünü müşteriye göndermezse mevcut ceza süreçleri işler.
 • Değişim yapılan ürün ile ana ürün arasında en fazla %5 fiyat farkı olabilir, bu fiyat farkı satıcıya tarafından karşılanır.

Satıcılar İçin 3 Seçenek Bulunuyor

Mağazalar, müşteri tarafından gönderilmiş ürüne üç şekilde yanıt verecek.

 • Ürün değişimini onayla: Hasarlı/kusurlu müşteriye ulaştıysa aynı ürünü, başka beden/renk talep edildiyse stok durumunuza göre alternatifleri sunacak ve göndereceksiniz.
 • Ücret iadesini onayla: Ürün değişim talebini reddederek müşteriye doğrudan para iadesi yapabileceksiniz. Bunun mağaza puanına etkisi olacak mı bilinmiyor.
 • Talebi reddet (İhtilaflı süreci): Eğer uygunsuz bir talep ya da sizin haklarınızı etkileyen bir sebep var ise talebi reddedilirsiniz. Ret talebiniz sonrasında Hepsiburada tarafların taleplerini inceleyerek son kararı verecek. Yasal olarak hakkınız olmayan sebeplerden dolayı ret etmenizi tavsiye etmiyoruz.

Dikkat! Satıcılar Olarak Yine Mağdur Olabilirsiniz

Pazar yerlerinin her koşulda müşterileri düşünerek hareket etmesi sebebiyle bu yenilikten zararlı çıkmanız muhtemel. Niye?

 • Değişim amaçlı tüm gönderilerde kargo tarafınızdan karşılanacak. Kargoların hangi koşullarda baremden değerlendirileceği bilinmiyor. Standart süreç işleyecekse, iki gidiş kargosu baremden, iki geliş ücreti de standart kargo ücretinden gelecek. Yukarıda bahsettiğimiz gibi kâr marjı düşük ürünse zararlı çıkacaksınız.
 • Değişim yapılan ürün ile ana ürün arasında en fazla %5 fiyat farkı olacağı belirtiliyor. Evet bu fiyat farkı da tarafınızdan ödenecek :)
 • Değişim talebinden sonra müşteri ürünü iade etmek isterse bir kargo ücreti daha ödemeniz gerekecek. Ürün iade geldiği için mağaza puanınız da bu durumdan etkilenecek. Hem 5 kargo ücreti ödeyeceksiniz hem de puanınız etkilenecek.

Ürün Değişim Talebi Hizmetinden Yararlanmak

Yukarıda yazdığımız detayları iyice okuduysanız ve bu hizmetten faydalanmak isterseniz buraya tıklayarak formu doldurmanız gerekiyor.

Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir