Trendyol Termin Süresi Nasıl Değiştirilir?
 1. Anasayfa
 2. Eğitim

Trendyol Termin Süresi Nasıl Değiştirilir?

0

Trendyol termin süresi değişimi, satıcıların sıklıkla merak ettiği sorulardan birisi. Termin süresini değiştirme yöntemlerini detaylı şekilde paylaşacağız. Çözüm yollarına geçmeden önce tam olarak ne yapmak istediğinizi karar vermelisiniz çünkü;

Trendyol’da termin süreleriyle alakalı bazı çeşitlilikler var. Ne yaptığınızı bilmeden düzenleme yapmanız halinde mağaza puanınız düşebilir ve en önemlisi ücretli ceza alabilirsiniz.  İlk olarak standart termin süresini değiştirme konusunu ele alalım.

Sevkiyat Süresi 1 ve 2 Ne Anlama Geliyor?

Sevkiyat süresi kısmında gördüğünüz 1, siparişin 1 iş günü içerisinde gönderilmesi anlamına gelmektedir. Eğer sipariş 00:00’dan önce geldiyse bir sonraki iş günü saat 20:00’a kadar kargoya verilmelidir. Eğer 00:01’de geldiyse yeni gün sayılmadan bir sonraki iş gününe aktarılır. 2 ise, 2 iş günü şeklinde tanımlanır.

E-ticarette hızlı olmak her zaman size kazandırır. Eğer markalaşma sürecine dikkat ediyorsanız, sadık müşteri yaratmanıza olanak sağlar. Olumlu yorum almanızı kolaylaştırır. Ayrıca Trendyol’da Hızlı Satıcı rozeti almanızı sağlar. Tüm bunlar ufak detaylar gibi gözükse de satışlarınızı da dolaylı yoldan etkilemektedir.

NOT: Trendyol’da termin süresi normal süreçlerde maksimum 2 iş günü olarak seçilebilir. Kampanya dönemlerinde Trendyol tarafından +2-3 ek termin süresi tanımlanır.

Trendyol Termin Süresi Değiştirme

• Excell Tablosu ile Termin Süresi Değiştirme

Bu yöntem ile sadece termin süresi değiştirme dışında birçok toplu düzenlemeyi hızlıca ve basitçe yapabilirsiniz. Yapılan işlem esnasında düzenleyeceğiniz alan dışında hiçbir veride işlem yapmadığınızdan emin olunuz.

1- Trendyol Satıcı Panelinize giriş yapın.

2- Ürün > Ürün Listesi sayfasına girin.

3- Bir alt blokta yeşil renkte gözüken ‘Excell İle İndir’ butonuna tıklayın.

4- Yanındaki aşağı yönündeki oka basıp hazırlanan Excell dosyasını bilgisayarınıza indirip açın.

5- Açılan Excell dosyasının ‘AB’ sütunu yani ‘Sevkiyat Süresi’ kısmındaki 1,2 yazan süreleri kendinize göre değiştirin ve dosya adını değiştirmeden kaydedin.

6- Tekrar Trendyol Paneline geri dönün.

7- Ürün > Toplu Ürün İşlemleri sayfasına girin.

8- Şablon Yükle sekmesine girin.

9- Şablon Tipi alanından ‘Ürün Bilgisi Güncelleme’ seçip Şablonu Yükle butonuna basın.

10- Açılan ekrandan az önce düzenlediğiniz dosyayı seçin ve Yükle butonuna basın.

11- Yükleme sonrası hemen alt blokta Yükleme Geçmişi alanında düzenlemenize ait detayı göreceksiniz.

12- Durum kısmı ‘Tamamlandı’ olarak gözüküyorsa işlem başarılı şekilde gerçekleşmiştir.

NOT: Güncellemenin sayfanıza yansıması birkaç dakika alabilir.

Ürün Bazında Termin Süresi Değiştirme

Eğer ürün bazında termin süresi değiştirmek isterseniz ya da ürünlerinizin sayısı azsa bu şekilde de işlem yapabilirsiniz. Ya da üretiminden dolayı bir ürünüzde gecikme yaşanacaksa tek olarak bu güncellemeyi yapabilirsiniz.

1- Trendyol Satıcı Panelinize giriş yapın.

2- Ürün > Ürün Listesi sayfasına girin.

3- Değiştirmek istediğiniz ürünü listeden bulun ve sağ tarafta bulunan ‘Detaya Git’ butonuna tıklayın.

4- Bilgisayardan giriyorsanız soldaki hızlı erişimden ‘Kargo & Teslimat Bilgileri’ kısmına ilerleyin. Aşağı kaydırıp da buraya gelebilirsiniz.

5- İlgili blokta ikinci kutucukta ‘Sevkiyat Süresi’ yazan kısıma 1 veya 2 olarak tercihinizi yazın ve ‘Güncelle’ butonuna basın.

NOT: Maksimum 2 iş günü termin tanımlayabileceğinizi unutmayın. Eğer daha fazla termin süresine ihtiyaç varsa Trendyol’dan destek almalısınız.

Hızlı Teslimat Nedir ve  Nasıl Tanımlanır?

Hızlı Teslimat, müşterilerin alışveriş tercihini etkileyen ciddi kriterlerden birisi. Özellikle BuyBox ürünlerinde fiyat rekabetinin çok yakın olduğu ürünlerde satışı kendinize çekmek için önemli bir detay olduğunu söylemeliyiz.  Bu tanımlamada müşteri siparişi verdikten sonra bir sonraki iş günü saat 20:00’a kadar kargoya teslim etmeniz gerekmektedir.

Ürünlere hızlı teslimat etiketi tanımlarsanız,

 • Ürünleriniz “Hızlı Teslimat” arama filtresinde listelenir.
 • Ürün detay sayfasında görüntülenen “Hızlı teslimat yapan satıcı var” bilgisi ile ürünlerinizin trafiğini artırabilirsiniz.
 • Kargoya teslim süresinin kısalmasıyla birlikte satıcı puanınızın artmasını sağlayabilirsiniz.

Hızlı teslimat etiketi almak için herhangi bir başvuru yapmanıza gerek yoktur. Uygun şartları sağlayan satıcılara ürünlerine hızlı teslimat etiketini tanımlamaları için yetki verilir.

Hızlı teslimat siparişi aldığınızda, siparişinizin kargoya verme süresi bir sonraki gün saat 20:00’dan geriye doğru sayar. Pazar günleri ve resmi tatiller iş günü sayılmaz ve hesaba dahil edilmez.

Dikkat Edilmesi Gerekenler
 • Hızlı Teslimat Etiketli ve Etiketsiz ürünlerin aynı siparişte olması durumunda, siparişin tamamı Hızlı Teslimat gönderisi olarak değerlendirilir.
 • Eğer ürünleri aynı anda gönderemiyorsanız Satıcı Paneli>Sipariş&Kargo>Kargo Aşamasındakiler ekranında bulunan yeni ve işleme alınanlar sekmelerinden paket bölme yapabilir ve bu Ürünleri farklı paketler ile kargoya teslim edebilirsiniz.
 • Bölünen her bir paket kendi termini üzerinden yeniden oluşturulur ve her bir paket kendi desisi üzerinden ayrı ayrı faturalandırılır.
 • Paket bölme yetkiniz olmaması durumunda Canlı Destek ve Satıcı Destek Hattı üzerinden talep oluşturabilirsiniz.

Hızlı Teslimat Nasıl Tanımlanır?

Hızlı teslimat, en üst kısımda bahsettiğimiz standart termin süresi değiştirme ile aynı işlemdir. Sadece Hızlı Teslimat’ta termin süresi 1 olmalıdır. Ayrıca bunun için Trendyol panelinde özel bir sayfa da bulunmaktadır. Tanımlamak için yapmanız gerekenler;

1- Trendyol Satıcı Panelinize giriş yapın.

2- Sipariş & Kargo menüsüne tıklayın.

3- Açılan listeden Hızlı Teslimat & Operasyon sayfasına gidin.

4- İlk sekmedeki Önerilenler ve Tanımlanan kısmında Hızlı Teslimat tanımlamak istediğiniz ürünleri seçin.

5- Seçtikten sonra sağ tarafta bulunan ‘Tüm Ürünlerime Hızlı Teslimat Tanımla’ butonuna tıklayarak işlemi tamamlayın.

Trendyol Bugün Kargoda Nedir?

Bugün Kargoda Etiketi, uygun koşullar sağlanarak ürünlerinize tanımlandığı takdirde, ürünlerinizde gece 00.00’dan ertesi gün 12.00’a kadar gösterilir. Ürünün müşteri tarafından sipariş verildiği durumda o gün içerisinde kargoya verileceğini gösteren bir etikettir. Yani Bugün Kargoda etiketi tanımlı ürünlere otomatik olarak Hızlı Teslimat etiketi de tanımlanmış olur.

Bugün Kargoda etiketli ürünlerde, bu etiketin geçerli olduğu periyot dışındaki süreçte Hızlı Teslimat etiketi görüntülenir.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Bugün Kargoda siparişi aldığınızda, saat 12.00’a kadar gelen siparişlerinizin kargoya verme süresi aynı gün saat 20:00’dan geriye doğru sayar.
 • Bu siparişleri siparişin geldiği aynı gün içerisinde kargoya vermeniz gerekmektedir.
 • Bugün Kargoda etiketleri, sadece haftaiçi saat 00.00 – 12.00 arasında gösterilir.
 • Cumartesi ve Pazar Bugün Kargoda etiketleri gösterilmez

Sipariş Kargoya Verme Süresi Örnekleri;

 • Pazartesi saat 01.00’da gelen bugün kargoda siparişini, Pazartesi saat 20.00’a kadar
 • Pazartesi saat 10.00’da gelen bugün kargoda siparişini, Pazartesi saat 20.00’a kadar
 • Pazartesi saat 14.00’da gelen bugün kargoda siparişini, Salı saat 20.00’a kadar kargoya teslim etmeniz gerekir.*

*Bugün Kargoda sipariş kesim saati (12.00) geçmiş olacağı için, sipariş Hızlı Teslimat olarak oluşur.

Cumartesi ve Pazar Günleri Bugün Kargoda özelliği aktif olmayacaktır. Bugün Kargoda özelliği tanımlı ürünler Pazar gecesi 23.59’a kadar Hızlı Teslimat etiketi ile listelenir.Pazartesi 20.00’a kadar kargoya teslim etmeniz gerekir.

Bugün Kargoda etiketli ve etiketsiz ürünlerin aynı siparişte olması durumunda, siparişin tamamı bugün kargoda gönderisi olarak     değerlendirilir. Eğer ürünleri aynı anda gönderemiyorsanız Satıcı Paneli > Sipariş & Kargo > Kargo Aşamasındakiler Ekranında bulunan yeni ve işleme alınanlar sekmelerinden paket bölme yapabilir ve bu ürünleri farklı paketler ile kargoya teslim edebilirsiniz.

Bölünen her bir paket kendi termini üzerinden yeniden oluşturulur ve her bir paket kendi desisi üzerinden ayrı ayrı faturalandırılır. Paket bölme yetkiniz olmaması durumunda Canlı Destek üzerinden destek isteyebilirsiniz.

Bugün Kargoda Etiketi Nasıl Tanımlanır?

1- Trendyol Satıcı Panelinize giriş yapın.

2- Sipariş & Kargo menüsüne tıklayın.

3- Açılan listeden Hızlı Teslimat & Operasyon sayfasına gidin.

4- İlk sekmedeki Önerilenler ve Tanımlanan kısmında Bugün Kargoda tanımlamak istediğiniz ürünleri seçin.

5- Seçtikten sonra sol tarafta bulunan turuncu renkteki ‘Toplu İşlemler’ butonunun yanındaki aşağı oka tıklayıp ‘Bugün Kargoda Tanımla’ seçeneğine tıklayın.

6- Çıkan uyarı ekranını okuyup ‘Onayla’ butonuna basın.

NOT: Stoksuz satış yapıyorsanız bunu kullanmamanızı tavsiye ederiz.

 

 

Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir