Ticaret Bakanlığı Huggy Wuggy Ürünlerini Toplatma Kararı Aldı
  1. Anasayfa
  2. Haberler

Ticaret Bakanlığı Huggy Wuggy Ürünlerini Toplatma Kararı Aldı

0

Ticaret Bakanlığı, çocuklar üzerindeki olumsuz etkileri nedeniyle gündeme gelen “Huggy Wuggy” karakteri görünümlü oyuncakları incelemeye aldı. Bakanlık, 2 ürünün piyasadan toplatılmasına ve ürünleri piyasaya arz eden firmalara toplam 123 bin lira para cezası uygulanmasına karar verdi. Satılan ürünler de tüketicilerden geri çağırılacak.

Trendyol Satıcılarına Gönderilen Bilgilendirme Maili

Değerli İş Ortağımız,

T.C. Ticaret Bakanlığı tarafından 14.11.2022 tarihinde yapılan 2022110014 ve 2022110013 numaralı bildirimlere istinaden sırasıyla “Huggy Wuggy – Pembe – Sarı Peluş Oyuncak” ve “Huggy Wuggy – Sarı Peluş Oyuncak” ürün tanımlarına sahip ürünlere ilişkin olarak “piyasaya arzın yasaklanması ve toplatma” önlemleri alınmıştır (Bildirimin detaylarına guvensizurun.gov.tr alan adlı siteden ulaşılabilecektir).

Ayrıca T.C. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından da 09.10.2022 tarihinde yapılan basın açıklamayla Huggy Wuggy isimli ürünün fiziksel özellikleri itibarıyla çocuklarda korku uyandırabileceği ve bu nedenle çocukların bu görsele maruz kalmasının psikososyal gelişimlerini olumsuz etkileyeceği belirtilerek ürünün çocuklara alınmasının uygun görülmediği kamuoyuna duyurulmuş bulunmaktadır. (Açıklamanın detayına https://www.aile.gov.tr/chgm/haberler/huggy-wuggy-isimli-oyuncagin-cocuklar-uzerindeki-etkilerine-iliskin-basin-aciklamasi/ alan adlı siteden ulaşılabilecektir).

Gerek T.C. Ticaret Bakanlığı’nın bildirimleri gerekse de T.C. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın basın açıklamasına istinaden söz konusu ürünlerin ve bu ürüne benzer görsele sahip tüm ürünlerin satışı Platform’da da yasaklanmış olup bahse konu ürünler Platform’da satışa kapatılmıştır.

Platform’daki ticari faaliyetlerinizin T.C. Ticaret Bakanlığı ve T.C. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın bahse konu uygulamalarına uygun olarak yürütülmesi gerektiğini, uygulamalar dahilinde satışı yasaklanan ürünlerin Platform’da satışının yapılmaması gerektiğini, aksi halde doğabilecek tüm sorumluluğun tarafınıza ait olacağını ve kurumlarca kesilebilecek her türlü idari para cezası da dahil olmak üzere, Trendyol’un uğrayacağı tüm zararları derhal, nakden ve defaten ilk talepte karşılamakla yükümlü olduğunuzu, bunların Trendyol tarafından, tarafınıza yapılacak herhangi bir ödemeden tek taraflı olarak mahsup edilebileceğini önemle bildiririz.

Saygılarımızla,
Trendyol Ekibi

Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir