Trendyol Vade Sürelerinde Değişikliğe Gidiyor (Mart 2022)
  1. Anasayfa
  2. Trendyol

Trendyol Vade Sürelerinde Değişikliğe Gidiyor (Mart 2022)

0

Trendyol, pandeminin ortaya çıkmasıyla birlikte ekonomik sıkıntıların oluşmaya başladığı bir  dönemde diğer pazar yerlerinin yapamadığı bir güncelleme yaparak 30-40 günlük vade sürelerini çoğu kategoride 14 güne düşürmüştü. Bu güncelleme sayesinde e-ticaret satıcıları ekonomik koşullar altında ezilmemiş ve pandeminin etkilerinden oldukça az etkilenerek ticari hayatlarına devam etmişti.

Pandemi etkilerinin yavaş yavaş azalmaya başlamasıyla beraber Trendyol 14 günlük vade desteğini önce 21 güne, 28 Şubat 2022’de gönderdiği mail ile 12 Mart’tan itibaren kategoriye göre değişse de 28 güne çıkartacağını açıkladı.

Diğer pazar yerlerinin 35-40 gün vade sürelerinin olduğunu düşünürsek oldukça iyi bir süre fakat e-ticaret adına oldukça uzun süreler. Zira pandemi etkileri azalsa da ekonomideki değişken kur her gün alış/üretim maliyetlerini etkileyebiliyor.

Tekstil Vade Süresileri 28 Güne Çıkartılıyor

Trendyol‘da en hızlı satışın döndüğü giyim kategorisinde ortalama vade süresi 21 gün idi. Son gelen güncelleme ile tekstil grubundaki birçok kategoride vade süresinin 28 güne çıkartıldığını görmekteyiz. Tekstil grubunun dövize doğrudan endeksli olduğunu düşünürsek 28 gün vadenin bu değişkenlik içerisinde 21 günde kalması gerektiğini düşünüyoruz.

Öngörülebilir Zamları Düşünerek Fiyatlarınızı Güncelleyin!

Ticarette maddi gücünüzün zayıf olduğunu düşünüyorsanız, yani ciddi stoklar ile çalışamıyorsanız fiyatlarınızı güncellerken dikkatli olunuz. Giyim kategorisinden konuşacak olursak. Üretici değilseniz ya da doğrudan üretici bağlantınız yok ise hammaddenin dövize endeksli olduğunu hiçbir zaman aklınızdan çıkarmayın. Yeni sezona yatırım yaparken, yeni ürünlerin fiyatlarını önümüzdeki birkaç ay içerisinde gelecek zamları da düşünerek fiyatlandırma yapmanızı tavsiye ediyoruz.

Pazar yerlerinde artık kâr marjınızı düşürüp satış yapmanın büyük bir yanlış olduğunu ve bunun günü kurtarmaktan başka bir işe yaramayacağını hatırlatmak isteriz. Kategorideki kâr marjınızın %20 olduğunu düşünürsek, artan vade süresiyle birlikte kâr marjınızın %30’a çıkarmanın olası zamlar karşısında pazar yerlerindeki fiyatları absorbe etmenize yardımcı olacaktır.

Trendyol Mart 2022 İtibariyle Güncel Vade Süreleri

Ticaret hayatınızın olumsuz etkilenmemesi adına Trendyol Mart 2022 itibariyle güncel vade sürelerine aşağıdaki linke tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Trendyol Mart 2022 Güncel Vade Süreleri (PDF)

Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir