Dolap Uygulamasında Kargo, Komisyon Ücreti [2021]
  1. Anasayfa
  2. Dolap

Dolap Uygulamasında Kargo, Komisyon Ücreti [2021]

0

Dolap uygulaması ne kadar kargo ücreti kesiyor? Dolap uygulaması komisyon ücretleri ne kadar? Bu yazımızda Dolap uygulamasını tüm detaylarıyla inceliyoruz.

Dolap Uygulaması Nedir?

Dolap, Trendyol güvencesiyle hizmet veren ikinci el platformudur. Bebek, çocuk, giyim, çanta, aksesuar, ayakkabı, hamile vb birçok kategoride satış yapabileceğiniz satış platformudur. Sadece ikinci el değil, sıfır ürünlerinizi de satabilirsiniz.

Dolap’ta Kimler Satış Yapabilir?

Dolap uygulamasında normal kullanıcı ve butik olmak üzere iki çeşit üyelik çeşidi bulunmaktadır. Butik kullanıcısı olmak için vergi mükellefi olmanız gerekmektedir.

Dolap’a Ürün Yüklemek Ücretli Mi?

Dolap uygulamasına ürün yüklemek ücretsizdir. Ürünlerini satıldığı takdirde kargo ve komisyon kesilmektedir.

Dolap Komisyon Ücretleri Nelerdir?

Dolap uygulamasında daha önceleri sabit komisyon (%10) özelliği bulunurken, yeni güncelleme sonrasında barem kriteri getirilmiştir. Oldukça kullanışsız  olan bu özellik sebebiyle fiyatlarınızda ya artış yapmanız gerekecek ya da düşürmeniz. 10 TL’lik bir ürün satıyorsanız bu tutar barem uygulaması öncesinde 1 TL iken şuan 6.5 TL olarak size yansıyacaktır. Fiyatlarınızı artırmanız da alıcılar tarafından hoş karşılanmayabilir.

Yüksek fiyatlı ürün satıyorsanız %13 komisyon oranı pazar yerlerine göre oldukça uygun olduğunu söyleyebiliriz. Satacağınız ürünlerin yüksek fiyatlı olması Dolap platformunda size avantaj sağlayacaktır. Tabi bu tutarı 1.000 TL bandına çıkarmazsanız :)

Dolap Güncel Komisyon Oranları

0 – 50 TL arası ürünlerin satışı için 6.5 TL komisyon

51 – 999 TL arası ürünlerin satışı için %13 komisyon

1000 TL ve üzeri ürünlerin satışı için 130 TL komisyon

1000 TL Üstü Satışta Maksimum 130 TL Komisyon Alınacak

Eğer yüksek tutarlı ürünler satıyorsanız bu uygulama sizin için harika denebilir. Daha önce %10 olan komisyon oranını düşündüğümüzde sizin minimum 1.300 TL üstünde ürün sattığınız takdirde pazar yerleri arasında en kârlı komisyon oranına sahip olacağınızı söyleyebiliriz. Pazar yerlerinin yüksek komisyon oranlarını düşündüğümüzde her şekilde kârlı olduğunuzu söyleyebiliriz fakat maksimum kârlılık için bu oranı göz ardı etmemek lazım.

Dolap Uygulamasında Güncel Kargo Ücretleri

Dolap Dinamik Kargo Ücreti Nedir?

Dolap uygulaması 1 Temmuz 2021 öncesinde sabit kargo ücreti ile piyasanın gerçekten altında bir kargo ücreti sunuyordu. Kargo ücretlerine sıklıkla gelen zamlardan sonra Dolap da kargo fiyatlarında değişikliğe giderek Trendyol gibi barem uygulaması geliştirmiş. Oldukça mantıklı olan bu sistem ürünlerinizin boyutuna/ağırlığına göre fiyatlandırma yapıyor. Komisyon oranlarındaki gibi fiyat baremi yerine boyut/kilo kriteri oldukça mantıklı.

Dolap Dinamik Kargo Baremi Nedir?

Dinamik kargo modelinde mini boyutlu ürünler 6.99 TL, küçük boyutlu ürünler 8.99 TL, orta boyutlu ürünler 11.99 TL, büyük boyutlu ürünler 15.99 TL olarak ücretlendirilecek.

Anlaşmalı olduğumuz kargo firmaları ile göndereceğin 0-0,99 desi aralığındaki ürünlerini “Mini Paket” seçerek 6,99 TL’ye gönderebilirsin.

  • 1-1,99 desi aralığındaki ürünlerini “Küçük Paket” seçerek 8,99 TL’ye gönderebilirsin.

  • 2-10,99 desi aralığında olan ürünlerini “Orta Paket” seçerek 11,99 TL’ye gönderebilirsin. Kargo ücretini “satıcı öder” seçmen durumunda orta paket kargo siparişlerinde satışa çıkarabileceğin ürünün satış fiyatı en az 19 TL olabilir.

  • 11-99 desi aralığında olan ürünlerini “Büyük Paket” seçerek 15,99 TL’ye yeni kargo ücretiyle gönderebilirsin. Kargo ücretini “satıcı öder” seçmen durumunda büyük paket kargo siparişlerinde satışa çıkarabileceğin ürün fiyatı en az 23 TL olabilir.

Kargo firmalarında desi bilgisinin farklı çıkmaması için ürün desi bilgisi yerine kargolanacak paket desisini hesaplayabilirsin.

Eğer paketin ağırlığı desi ölçüsünden fazlaysa kargo paketini ağırlığına göre seçmelisiniz.

 

Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir