Trendyol, İş Ortağı Sözleşmesinde Güncelleme Yaptı
  1. Anasayfa
  2. Trendyol

Trendyol, İş Ortağı Sözleşmesinde Güncelleme Yaptı

0

Trendyol, 24 Ağustos’ta gönderdiği mailde İş Ortağı Sözleşmesi’nde Güncelleme başlığı altında sözleşmede yer alan 3 maddede değişiklik yaptı. ,

Trendyol’un yaptığı iki revizenin temel konusu ödemelerin askıya alınmasıyla alakalı. Bir tanesi ise kampanyalarda satıcı onayı gerekmeksizin, onay gerekmiyorsa haber vermesi de gerekmez diye düşünüyorum. Bu sebeple riskli bir durum söz konusu olduğunu düşünüyorum.

Sırayla İlgili Güncellemeler Hakkında Yorumlarımızı İletelim

  • Maliyetine DSM’nin katlandığı kampanyaların satıcı onayına tabi olmaksızın düzenlenebileceği.

‘Satıcı onayına tabi olmaksızın’ kısmı biraz kelime oyunu gibi geldi. Maliyetine DSM’nin katlandığı ne demek diye soranlar için şöyle açıklayalım. Geçtiğimiz günlerde yayımlanan kampanyalardan birisi 100 TL üzeri 25 TL Trendyol’dan şeklindeydi. Buradaki 25 TL Trendyol’un maliyeti olmakta. Yani siz bu kampanyaya uygun şekilde ürünlerinizi seçmiş kampanyaya katılmış olabilirsiniz. Fakat Trendyol kampanya esnasında bu tutarın miktarını değiştirebilir. Size haber verir mi, bilinmiyor. Sadece bu maddeden dolayı değil, kampanyalara katıldığınız ya da katılmadığınız her süre zarfında fiyat ve stoklarınızın takibini sıkı yapmanızı öneriyorum. Çünkü Trendyol’un yazılım sistemi stok ve fiyatlarda güncelleme yapabiliyor.

  • Sözleşme ve/veya platform kurallarını ihlal eden satıcının ödemelerinin makul süreyle askıya alınabileceği

Haklı bulduğum bir güncelleme fakat halen daha fatura kesmeden ürün satışı yapanlar var ve bu satıcılara sadece ödeme durdurulması yapılması mantıksız. Faturasız ürün satan, sahte ürün gönderen ya da ticari ahlaka uymayan tüm davranışlardan en az birini sergileyen satıcılar platformdan çıkartılmalı. Çıkartılmayacaksa bile puan düşürülerek diğer satıcıların önü açılmalı.

  • Orjinal ürün satmayanların şikayetten itibaren ödemelerin makul süreyle askıya alınması

Orjinal ürünlerle alakalı şikayetlerde, şikayet tarihinden itibaren ödemelerin askıya alınması. Oldukça mantıklı ve yerinde karar.

Trendyol’un Satıcılara Göndermiş Olduğu İlgili E-posta İçeriği

Değerli İş Ortağımız,

İş Ortaklığı Sözleşmesi’nin aşağıdaki maddelerinde güncelleme yapılmıştır; sözleşme metnine ulaşmak için buraya tıklayınız.

  • ​Maliyetine DSM’nin katlandığı kampanyaların satıcı onayına tabi olmaksızın düzenlenebileceği
  • Sözleşme ve/veya platform kurallarını ihlal eden satıcının ödemelerinin makul süreyle askıya alınabileceği
  • Satışını gerçekleştirdiği bir ürünün orijinalliğini doğrulayacak belgeleri sağlamayan satıcının, bu ürün(lere) ilişkin tespit edilen son ihlal/talep veya şikayetten itibaren ödemelerin makul süreyle askıya alınabileceği, eklenmiştir.

 

 

Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir