Hepsiburada Kargo Bedava Baremini Güncelledi (Şubat 2022)
  1. Anasayfa
  2. Hepsiburada

Hepsiburada Kargo Bedava Baremini Güncelledi (Şubat 2022)

0

Hepsiburada bu yazının yayımlanmasından tam 53 gün önce kargo bareminin müşteriler için 100 TL olduğunu paylaşmış, 23 gün önce ise mağazaların barem uygulamasını paylaşmış idi. Buna göre daha önce tüm kargo firmalarında geçerli olan barem uygulaması sadece hepsiJET ile sınırlandırılarak 0-30 TL gibi gülünç bir rakam yapılmıştı. Yani hepsiJET ile çalışıyorsanız bu baremden faydalanabiliyordunuz. Hem tek bir kargo ile sınırlandırılması hem de baremin 30 TL olarak belirlenmesi satıcılar tarafından tepki topladı. Çünkü e-ticarette 30 TL altında bir şey satmak pek mümkün değil.

Alınan yanlış karar sonrasında Hepsiburada 3 gün önce gönderdiği bildirimde kargo baremini hem güncelledi hem de diğer kargoları da kurguya dahil etti. Buna göre satıcılar için kargo baremi 30 TL’den 50 TL’ye çıkartıldı. hepsiJET gönderileri için 3,99 TL + KDV, diğer kargo firmaları için 4,99 TL + KDV olarak fiyatlandırma yaptı.

Barem Üstü Siparişlerin Ayrı Kargolanması

Dikkat edilmesi gereken hususlardan birisi şudur. Eğer müşteri toplam tutarı 60 TL olan iki ürün mağazanızdan alıp siz kargoyu tek pakette gönderirseniz güncel kargo kg/desi fiyat listesi üzerinden faturalandırılacaksınız. Fakat siparişteki ürünleri tedarik edememe gibi sebeplerle ayrı ayrı gönderdiğinizde barem üstü kaldığınız için ayrı ayrı kg/desi üzerinden fatura kesilecek. Bu sebeple ürünlerinizi tek bir pakette göndermeye özen göstermenizi tavsiye ederiz.

Hepsiburada’nın göndermiş olduğu mail içeriği ise şöyle;

Değerli Başarı Ortağımız,

2 Şubat 2022 tarihinden itibaren siz satıcılarımızın satışlarını artırabilmesi ve üzerinizdeki kargo yükünün hafifletilmesi amacıyla kargo bedava kurgumuzda değişikliğe gidiyoruz.

Bu zamana kadar müşterilere uygulanan ortak sepet kargo bedava kampanyasını sonlandırıp, mağaza bazlı 50 TL ve üzeri kargo bedava kampanyasını hayata geçiriyoruz.

Buna ek olarak 50 TL altı ürünlerinizin satışını desteklemek amacıyla hepsiJET gönderileri için 3,99 TL + KDV, diğer kargo firmaları için 4,99 TL + KDV kampanyalı fiyat uygulamamızı hayata geçiriyoruz.

Firmalarımıza düzenlenecek kargo faturası kurgumuz:

· Firmanıza gelen sipariş tutarı 50 TL ve üzerinde ise kargo faturanız desi/fiyat listesi üzerinden gönderi bazlı ücretlendirilecektir.

· Firmanıza gelen sipariş tutarı 50 TL’nin altındaysa gönderi başına;

– hepsiJET gönderileri için 3,99 TL + KDV

– Diğer kargo firmaları için 4,99 TL + KDV tutarında kargo faturası düzenlenecektir.

Örnek 1: Müşterimiz bir siparişin içerisinde mağazanızdan toplamda 60 TL’lik alışveriş yapsın, içerisinde 40 TL ve 20 TL’lik iki adet ürün olsun;

a. İki ürünü tek bir gönderide, tek bir barkodla göndermeniz durumunda;

Gönderinin toplam desi değeri üzerinden desi/fiyat karşılığı kargo faturası düzenlenecektir.

b. İki ürünü iki ayrı gönderide, iki ayrı barkodla göndermeniz durumunda;

Her bir gönderi desi değeri üzerinden hesaplanıp desi/fiyat karşılığındaki tutar iki ayrı kargo faturası olarak düzenlenecektir.

Örnek 2: Müşterimiz bir siparişin içerisinde mağazanızdan toplamda 40 TL’lik alışveriş yapsın, içerisinde 25 TL ve 15 TL’lik iki adet ürün olsun;

a. İki ürünü tek bir gönderide, tek bir barkodla göndermeniz durumunda;

– Göndereceğiniz kargo firmasına göre 3,99 TL + KDV ya da 4,99 TL + KDV tutarında kargo faturası düzenlenecektir.

b. İki ürünü iki ayrı gönderide, iki ayrı barkodla göndermeniz durumunda;

– Göndereceğiniz kargo firmasına göre gönderi başına 3,99 TL + KDV ya da 4,99 TL + KDV tutarında iki ayrı kargo faturası düzenlenecektir.

Bilinmesi Gerekenler;

· Müşterimizin sepetinde uygulanacak firma bazlı fatura kurgusundan dolayı ödeyeceği kargo bedeli mağazanıza düzenlenecek kargo faturasından bağımsız şekilde uygulanacaktır.

· İade siparişlerin kargo bedeli desi/fiyat listesi üzerinden faturalandırılacaktır.

· Satıcı Öder modeli ile kargo gönderisi yapan firmalarımız, 50 TL altı kargo kampanyamızdan yararlanamaz.

· Desi/fiyat listemiz 10 Ocak tarihinde yayınlanan tutarlardaki geçerliliğini korumaktadır. Listeye Yardım Merkezi>Kargo Tutarları alanından ulaşabilirsiniz.

 

Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir