Trendyol’da Mağaza İsmi Belirlerken Dikkat Edilecekler
  1. Anasayfa
  2. Amazon

Trendyol’da Mağaza İsmi Belirlerken Dikkat Edilecekler

0

E-ticaret’e giriş aşamalarından belki de en zor kısmı olan marka/mağaza adı belirleme olduğunu düşünüyoruz. Hele ki satış yapacağınız kategori/ürün belli değilse iş tamamen çıkmaza girebiliyor. Bu içeriğimizde Trendyol için mağaza ismi bulma konusunda neler yapabilirsiniz bununla ilgili bilgi ve tecrübelerimizi paylaşacağız.

Ne satacaksınız?

Konuya en başından buradan başlamak gerekiyor. Çünkü satacağınız ürün ya da ürünlere göre isim belirlemek önemli. Neden mi? Bu konuya şöyle bir örnek verelim. Tek bir alanda hizmet veren bir firmasınız, mesela bebek tekstili. Ürünleriniz sadece bebek tekstili üzerineyse ve ileride alanı genişletmeyi düşünmüyorsanız isminizi seçerken Satıcı Portalı KİDS şeklinde yapabilirsiniz. Böylelikle hem markalaşma sürecinizi ilerletebilirsiniz hem de müşterileriniz için hafızada kalıcı bir isim oluşturmuş olursunuz.

Eğer birden fazla alanda satış yapacak ya da ben elime ne geçerse satacağım diyorsanız başlangıçta Satıcı Portalı KİDS olarak başlayayım da sonra değiştiririm kesinlikle demeyin. Çünkü, satış yaptığınız her müşteri sizin potansiyel ömürlük müşteriniz olur. Keskin isim değişikleri tüm yaptığınız çabaların boşa gitmesine sebep olacaktır. Neden?

  • İlgili marka ile satışa açtığınız tüm ürünler Google’da başta olmak üzere tüm arama motorlarının veri tabanında kalır. Müşteri size ait olmayan ama sizinle aynı gruptaki bir ürünü Google görsellerde aratıp ve gezinirken sizin ürüne rastlayabilir. Bu rastlantı sonucunda önce pazar yeri mağazanıza sonra varsa web sitenize ulaşarak bu alandaki diğer ürünlerinizi inceleyebilir, belki de satın alabilir. Bu sebeple internet dünyasında yaptığınız tüm işlemler iz bırakır. İzlerinizin takip edilebilir olması önemli.
  • Müşteri Pazar yerlerinde var olan isminiz ile sizi sosyal medyada aratıp, sosyal medya hesaplarınızı incelemiş olabilir. Müşterinin yapmış olduğu bu işlem Instagram veri tabanına kaydedilir. Yani bebek kıyafetlerine ilgisi varsa keşfet alanı bebek kıyafeti ile dolup taşar. Siz de sosyal medyayı aktif kullanıyorsanız sizi sadece bir kez ziyaret etmiş müşteriye ulaşabilir ve bunu satışa dönüştürebilirsiniz.

Ürünler belli marka adımı nasıl oluşturacağım?

E-ticarete dair hedeflerinizi belirlediniz ve sıra ismi bulmaya geldi. Öncelikle hizmet vereceğiniz sektörü net olarak tanımlayın. Kasap mısınız? Petshop musunuz? Ya da et ürünleri de içeren bir market mi? Kendinizi en üst alanda sınıflandırın. Kasapsanız market olarak tanımlayabilirsiniz.

Sonrasında satış yaptığınız alanda rakipleriniz nasıl satış yapıyor araştırın? Kategorinizde en çok satış yapan ürünleri ve bunların satıcılarını bulun. Bu satıcıların isimlerini kenara not alın ve müşteri yorumlarını araştırın. Müşteriler hangi tip mağaza adına daha fazla yakınlık gösteriyor. Genelde marka potansiyeli yüksek isimler daha fazla cezbedici olabilir. Daha niş (dar) alanda satış yapanlar için Satıcı Portalı Petshop isimleri daha makul olacaktır.

İsimi/markamı belirledim şimdi ne yapacağım?

Markanızı belirledikten sonra bunun pazar yerinde, sosyal medyada, domainde ve en önemlisi marka tescilini sorgulamanız gerekiyor. Bunlar içinse sırasıyla şöyle yapacaksınız.

  • Marka Tescil Sorgulama: Bu iş için en garanti sorgulama devlet kurumu olan Türk Patent‘in sitesine girip sorgulama yapmak. İlgili linkte tıklayıp siteye ulaşın. Marka Adı kısmına bulduğunuz markayı yazın ve aşağıdaki doğrulma kodunu girip ‘Arama Yap’ butonuna basın. Karşınıza ilgili marka (kelime)’nın aynısı ya da varsa benzerlerinin sonuçları çıkacaktır. Satıcı Portalı tescilli bir marka olduğunu düşünelim. Siz oraya Satıcı yazdığınızda doğal olarak Satıcı Portalı’nın tescilini de göreceksiniz. Bu şekilde çıkan sonuçlar sizler için uğraştırıcı olabilir. Zira birçok firma kendisine benzer isimle girilen marka taleplerine itiraz ediyor. Yani Satıcı Portalı marka tescili bize ait. Siz Satıcı Portalım şeklinde başvuru yaparsanız bize itiraz hakkı doğuyor ve benzerlikten dolayı tescil işleminizde aksama meydana gelerek süreç uzuyor. Bu sebeple tescil edilecek ismin Türk Patent sayfasında herhangi bir sonuçta listelenmemesi marka tescil süreci adına işlerinizi kolaylaştıracaktır. Eğer yine de Satıcı Portalım tescilini yapmak isterseniz bir marka danışmanından destek almanızı tavsiye ederiz.
  • Domain Sorgulama: Marka tescil işlemleri için herhangi bir problem yok ise sıra markanızı tüm dünyaya tanıtacak olan site adresini almakta. Google’e domain sorgulama yazdığınızda çıkan sitelerden birine girin. Domain alanına küçük harf ve Türkçe karakter kullanmadan saticiportali yazın. Uzantılar alanında ise önce .com sonra .com.tr domainlerini sorgulayın. Eğer .com boşta ise kaçırmadan hemen tescil işlemini yapın.

Not: .com domainlerde dünya çapında büyük marka değilseniz (ki olsanız da almanız zor) sahiplenmeniz zordur. Çünkü ilk gelen alır mantığı işler. Böyle bir durumda .com.tr domaini marka tesciliniz ile alabilirsiniz.

  • Sosyal Medya Hesapları: İlk iki madde kadar önemli bir diğer adım ise sosyal medya kullanıcı adlarının almaktır. Kurumsal gözükmenin en büyük etkileri arasında sosyal medya hesaplarıdır. Hesaplarınızın içeriği bir kenara kullanıcı adlarının anlaşılır ve net olması müşterilerinizin geri dönüşü adına çok önemli bir detaydır. SaticiKids hesabı yerine SaticiKids1, Satici_Kids, Satici-Kids11 tarzında kurumsallıktan uzak basit isimleri tercih etmek yerine SaticiKids, SaticiKidsOfficial ya da site adresinize uygun SaticiKidscom kullanıcı adı tercih etmelisiniz
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir