1. Anasayfa
 2. Eğitim

Trendyol’da Ürün Sıralamasını Etkileyen Faktörler


0

Trendyol’da ürün sıralamasını etkileyen faktörleri, Akademi’deki bir PowerPoint sunusunda paylaşan eğitmenler sıralama faktörünü 17 başlık altında topluyor.

Selamlar, öncelikle algoritma nedir bundan anlaşılır şekilde bahsetmek gerekli. Bu terimi kavrayınca, tüm platformlarda arama sıralamalarını anlamış olacaksınız :)

Algoritma Nedir?

Bir problemi çözmek ya da bir amaca ulaşmak için tasarlanmış yol ya da plan. Matematik ve bilgisayar biliminde bir işi yapmak için tanımlanmış, bir başlangıcı ve bir sonu olan işlem kümesine denir.

Yani e-ticaret ile ilgilenenlerin anlayacağı şekilde; personelinize yazıcılar A rafına, klavyeler B rafına konulmalı diye talimat verdiğinizde siz algoritmanın bilgisayar dışındaki tanımını uygulamış olmaktasınız.

Bilgisayar dilinde ise bunun yazılım ile kodlanarak hedef kitlenin bir arama sonucu ya da yönlendirilmek istenen hedef doğrultusunda kurgulanmış sürecine denmekte.

Trendyol yazılım ekibi de aramalarda müşterinin (sizin hedef kitleniz) ihtiyaçlarına göre sonuç gösterir. Klavye diye arama yapıldığında herkese aynı sonuç gösterilmez. 18 yaşındaki bir gencin klavye diye arama yapmasıyla, 30 yaşında birinin klavye aramasındaki sonuçlar birbirinden farklı olacaktır.

Peki Neden?

18 yaşındaki genç yaşı itibariyle oyunlarla fazla içli dışlı olduğu için aradığı klavye yüksek ihtimalle Gaming Klavye olacaktır. Ama 30 yaşındaki bir bireyin Gaming ürünleriyle ilgili olma ihtimali düşük olduğu için amacına uygun standart klavyeler gösterilir.

Peki bu adam Gamer olamaz mı? Elbette olabilir. Bu arama örneği sadece yaş kriteri için gösterilmiş bir sonuç. Bu sonucu etkileyen onlarca neden var. Tarayıcılarımızdaki çerezler Trendyol ve diğer tüm siteler tarafından kullanılır. Bu da sizin daha önce ne tür aramalar yaptığınızı, neleri satın aldığınızı veri tabanında kayıtlar. Sizin bu verilerinize göre arama sonuçları da şekillenir.

Trendyol Arama Algoritmasını 17 Başlık Altında Şekillendiriyor

 1. Akıllı algoritmayla müşterinin kullanıcı olarak gerçekleştirdiği işlem bilgisi geçmişinin değerlendirilmesi
 2. Görüntülenen ürünün ziyaret oranı
 3. Ürünün net satış adedi (iptal & iadeler hariç)
 4. Ürünün tedarik edilememe oranı
 5. Ürünün iptal ve iade oranı
 6. Tıklanma sayısı
 7. Ürünün görüntülenmesi
 8. Ürünün favorilenme adedi
 9. Ürünün değerlendirilme adedi
 10. Ürünün stok miktarı
 11. Bedenli / ölçülü ürünlerde, bedenlerdeki / ölçülerdeki stok miktarı
 12. Ürünün fiyatı
 13. Son 48 içerisinde açılan yeni ürünlerde sıralama avantajı
 14. Ürün içerik bilgilerinin zenginliği (Özellik, açıklama, görsel)
 15. Ürünün satışta olduğu gün sayısı
 16. Satıcının ürün sorularına cevap verme oranı
 17. Ürünün son 28 günlük satışı

Trendyol: Her metrik belirli bir orana sahiptir. Metriklerin oranlarına göre çarpımı ile çalışan algoritma sonucunda ürün sıralaması belirlenir.

Listenin başına baktığınız ilk sırada az önce bahsettiğimiz site içi verilerin olduğunu görmekteyiz. Burada bir detay var. O da müşterinin kullanıcı olarak gerçekleştirdiği işlem geçmişi; yani müşteri Trendyol hesabına giriş yapmış ise bu verilere göre sonuç gösterilir.

Görüntülenen ürünün ziyaret oranı; insanların ürünlerine tıklayıp incelemesi için de ürünlerin güzel görseller ile satışa açılmış olması gerekmektedir.

Ürünün net satış adedi; Ürün ne kadar çok satılırsa, bir sonraki müşterilere de bu ürün sunulur. Çünkü satışı çok olan ürünün değerlendirmesi fazla olur ve müşteri deneyimler her zaman önemlidir.

Ürün Tedarik Edilememe

Ürünün tedarik edilememe oranı; Stokla ilgili olan bu madde en çok Drop Shipping yapan satıcıları ilgilendirmekte. Drop Shipping veren firma ve satıcı arasındaki entegrasyon sorunlu ise ya da bu işlemler manuel yapılıyorsa güncel veriler alınamayacağı için iptal etmeniz gerekecek. Bu da en önemli maddeden eksi puan almanıza sebep olacak.

Ürünün iptal ve iade oranı; 10. madde ile doğrudan ilişkili olan bu maddede ürün stok miktarı ve sipariş iptal oranını doğrudan ilişkilidir. Stok miktarı 1-2 adet olan ürünlerde öne çıkarılma şansınız oldukça düşüktür. Çünkü algoritma sizi bir kez çıkarsa stok olmaması sebebiyle satışın devamı gelmeyecek. Sizin yerinize bu şartları karşılayan diğer ürün ön plana çıkacaktır. Bu sebeple stoklu ve da sorunsuz ürünleri satışa açın.

Sizin deneyimlediğiniz sıralama tecrübeleriniz var mı? Yorum kısmında bizimle paylaşabilirsiniz :)

 

Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir