Üzeri Çizili Fiyat Yönetmeliği Nedir? Doğru Fiyatlandırma Nasıl Olmalı?

798
Üzeri Çizili Fiyat Yönetmeliği Nedir? Doğru Fiyatlandırma Nasıl Olmalı?

Üzeri Çizili Fiyat Yönetmeliği Nedir? 1 Şubat 2022 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan ve 1 Mart 2022 tarihinde yürürlüğe girecek olan “Ticari Reklam ve Haksız Ticari Uygulamalar Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” kapsamında indirimden önceki fiyat /üzeri çizili fiyat düzenlemesiyle ilgili detaylar.

Yönetmelik çerçevesinde bir ürünün indirimden önceki satış fiyatının tespitinde, indirimin uygulandığı tarihten önceki 30 gün içinde uygulanan en düşük fiyatın esas alınması düzenlenmiştir. Buna istinaden, satıcılar indirimden önceki satış fiyatı (üstü çizili fiyatı) belirtilirken bu düzenleme göz önünde bulundurulmalıdır. İndirim oranı kontrolleri, ilgili platformdaki fiyat geçmişinize göre hesaplanacaktır.

Örneklerle Mevzuata Uygun Yeni Fiyatlandırma Şekli

Örneğin; Ayın 1’inde satış fiyatı 100 TL olan bir malın ayın 5’inde %50 indirimle 50 TL’den satışa sunulduğu, ancak daha sonra ayın 15’inde malın ilk satış fiyatı olan 100 TL’nin üzeri çizilerek %60 indirimle 40 TL’den satışa sunulması yanlış bir uygulama olacaktır. Söz konusu mevzuat uyarınca ayın 15’inde üzeri çizili fiyat olarak son 30 gün içerisindeki en düşük fiyat olan 50 TL’nin gösterilmesi ve indirim oranının da %20 olarak belirtilmesi gerekmektedir

Netleştirmek adına; bahsi geçen 30 gün Mart, Nisan gibi tek bir ay içerisindeki fiyat değişimlerini değil indirimli fiyatın uygulandığı tarihten önceki 30 günü kapsamaktadır. Örneğin; 12 Nisan’da yapılacak bir indirim için oran belirlenirken son 30 gün içindeki en uygun fiyat kontrolü 12 Mart – 12 Nisan arasındaki ürün fiyatları çerçevesinde yapılmalıdır.

İndirimden önceki satış fiyatı ile indirimli satış fiyatının satıcılar tarafından belirlenmesi dolayısıyla, bu hususlara ilişkin ispat külfeti ilgili firmaya aittir.

İlgili yönetmeliğe ulaşmak için tıklayın.

Bir cevap yazın