Vergi Mükellefi Nedir?
  1. Anasayfa
  2. Nedir?

Vergi Mükellefi Nedir?

1

Vergi mükellefi, Vergi Usul Kanunu’nun 8.maddesinde yer alan bilgilere göre vergiyi doğuran olayı gerçekleştiren ve bu suretle üzerine düşen vergi borcunu ödemekle yükümlü olan gerçek veya tüzel kişidir.

Basit anlatımla; ticari amaçla iş yapan alıcı ve satıcının ilgili satıştan ortaya çıkan devlet paylarını ödemekle yükümlü olması. Sıklıkla duyduğunuz KDV, vergi mükelleflerinin ödemekle yükümlü olduğu en temel vergidir.

Türkiye Cumhuriyeti’nde bulunan her gerçek kişi ile tüzel kişilere vergi numarası verilir. Normal vatandaşlar için vergi numarası T.C. kimlik numarasıdır. Ticari faaliyet kapsamında kendi işinizi kurmak istediğinizde ayrıca vergi numarası verilmektedir. Şahıs şirketleri için T.C. kimlik numaranızla mükellefiyet işlemlerinizi yapabilirsiniz. Tüzel kişilerde tüm işlemler vergi numarası üzerinden yapılır.

Vergi Mükellefi Türleri Nelerdir?

Vergi Mükellefiyet türleri yalnızca gelir üzerinden alınan vergilerde söz konusudur. Bunlar ise şöyle;

Tam Mükellef

Kanunun 1 inci maddesinde sayılı kurumlardan kanunî veya iş merkezi Türkiye’de bulunanlar, gerek Türkiye içinde gerekse Türkiye dışında elde ettikleri kazançların tamamı üzerinden vergilendirilirler.

Dar Mükellef

Kanunun 1 inci maddesinde sayılı kurumlardan kanunî ve iş merkezlerinin her ikisi de Türkiye’de bulunmayanlar, sadece Türkiye’de elde ettikleri kazançları üzerinden vergilendirilirler.

E-ticaret İçin Hangi Mükellefiyete Sahip Olmak Gerekli?

E-ticaret yapmak isteyen kişiler şahıs şirketleri kurarak tam mükellef olmak durumundadır. Şahıs şirketlerini kurmuş olan her vatandaş e-ticaret yapabilir.

 

Paylaş
İlginizi Çekebilir
KEP

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir