‘DSM Grup Online Mutabakat’ Nedir?
  1. Anasayfa
  2. Trendyol

‘DSM Grup Online Mutabakat’ Nedir?

1

Trendyol’da ilk satışlarınızı yaptıktan sonraki ilk ödeme günü gelmeden birkaç gün önce mail yoluyla tarafınıza gelen bu mail nedir? Neyi ifade ediyor?

Mutabakat Nedir?

Mutabakat, muhasebesel süreçlerde sıklıkla kullanılan bir terimdir. Muhasebe kayıtlarının en önemli kontrol yöntemlerindendir. Firmalar yaptıkları her faaliyet sonrasında hesap defterlerinin uyuşup uyuşmadığını takip etmelidir. Mutabakat, birbiriyle iletişim içinde olan; yani Trendyol ve satıcı konumundaki siz arasındaki alacak-borç ilişkilerinin karşılıklı bildirilip onaylanması anlamına gelmektedir. Bu yazı yazıldığı tarihte vade süresi 14 gün iken, Trendyol ilk ödeme gününde tarafınıza yapılacak ödeme ile ilgili bir e-posta gönderir. İlgili mailde alacaklı olduğunuz tutar yazar ve alt tarafta birden fazla seçenek bulunur.

Bu seçenekler

  • Mutabıkız
  • Şartlı Mutabıkız
  • Mutabık Değilim
  • İlgili Kişi Değilim

Mutabıkız Nedir?

İlgili e-posta dahil, ticari ilişkilerde karşılıklı alacak-verecek ödemelerinde tarafların ilgili tutar konusunda hesaplarının doğru olduğunu ve kabul ettiği anlamına gelir. Trendyol tarafından gönderilen bu maildeki butona basarsanız, Trendyol’da yaptığınız satışlardan (komisyon, kargo) tarafınıza ödenecek tutarın doğru olduğunu kabul ettiğiniz anlamına gelmektedir. Bu sebeple, eğer bir muhasebe programı kullanmıyorsanız satış hesabınızı dikkatli yapmanız ve tutarın doğruluğundan emin olmalısınız.

Şartlı Mutabıkız Nedir?

Trendyol tarafından tarafınıza gönderilen ilgili tutarla ilgili farklı bir işlem yaptırmak isterseniz bu seçeneği tıklayınız.

Mutabık Değilim Nedir?

Tarafınıza gönderilen tutar ile yaptığınız satışlardan ilgili komisyon ve kargo ücretlerini hesaba kattığınız bir hesaplama sonrasında tutarda yanlış olduğunu düşünüyorsanız bu seçeneğe tıklayın. Açılan form üzerinden kendinizin yaptığı hesaplama Excel dosyasını forma yüklemelisiniz.

İlgili Kişi Değilim Nedir?

Tarafınıza gönderilen mail sizi ilgilendirmiyorsa isterseniz Muhasebe birimine yönlendirebilir isterseniz de bu seçeneğe tıklayabilirsiniz. Tıklamadığınız takdirde tutarın doğruluğunu kabul etmiş olacaksınız.

 

 

 

Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

  1. 8 ay önce

    10.8.2023 günü trendyol yemekten sipariş verdim 15 dakika içinde sipariş alındı hazırlandı ve iptal edildi neymiş kurye adresime teslim etmemiş ve bugüne kadar ürün de yok parasına da el konuldu iade yapılmadı ve yapılmayacağı söylendi bundan sonra tüketici hakları ve kanunlarla görüşeceğiz yazıklar olsun sizin gibi firmaya

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir