Hepsiburada Platform Kurallarını Güncelliyor (Mart 2022)
  1. Anasayfa
  2. Hepsiburada

Hepsiburada Platform Kurallarını Güncelliyor (Mart 2022)

0

Hepsiburada, platform kurallarından güncelleme yapmaya hazırlanıyor. Firmanın 4 Mart 2022 tarihinde gönderdiği mail ile eksik/yanlış ürün, gecikme, iptal ve fatura durumları için belirlediği kurallarda güncelleme yapacağı bildirildi.

Söz konusu güncellemenin 7 Mart 2022 tarihinden itibaren uygulanmaya başlayacağını belirten Hepsiburada, yeni ceza miktarları ile ilgili de tablo paylaştı. Satıcıların hem müşterilere kötü deneyim yaşatmaması hem de cezalara maruz kalmaması için aşağıdaki hususlara dikkat etmesini hatırlatırız.

7 Mart 2022 İtibariyle Yeni Hepsiburada Platform Kuralları

  • Sipariş Gecikmesi

Satıcı firmalarımız söz konusu siparişi sipariş tarihinden itibaren müşterimize taahhüt ettiği süre içerisinde kargolamak ile sorumludur. “SATICI”nın, ürünü Kargo Teslim Süresi’ni aşan şekilde gecikerek ürünü kargoya vermesi halinde aşağıdaki tabloda ürün bedeline göre belirtilen bedeller Satıcı’ya fatura edilecek ve bu miktar SATICI’nın hesabına borç kaydedilecektir.

Siparişin kargoya teslim edilme süresi geçtikten sonra 3 gün içinde teslim edilmemesi halinde, Hepsiburada tarafından ilgili sipariş iptal/transfer edilebilir.

Aynı ürünü satan farklı bir firma olması halinde sipariş yeni firmaya transfer edilir ve aradaki fark ürünü tedarik edemeyen firmaya fatura edilir. Bu bedelin dışında aşağıdaki tabloda yer alan iptal bedelleri satıcı firmaya fatura edilir.

  • Sipariş İptali

Ürünlerin fiyat ve stoklarının doğru girilmesi siparişin iptalinin yapılmaması adına büyük önem taşımaktadır. Herhangi bir sebeple sipariş iptal talebinde bulunduğunuz tüm siparişler için tarafınıza fatura düzenlemesi yapılmaktadır. Sipariş iptaline konu ürün otomatik olarak sistem tarafından satışa kilitlenmektedir.

Siparişte yer alan ürünün farklı bir firma tarafından satışı yapılıyorsa söz konusu ürün farklı satıcı firmaya transfer edilir ve aradaki fiyat farkı siparişi temin edemeyen mağazaya fatura edilir. Sipariş iptallerinde aşağıdaki tabloda yer alan tutarlar müşterimize çek olarak verilerek satıcı firmaya fatura edilir.

  • Eksik Ürün & Eksik Aparat

Eksik ürün ve eksik parça gönderiminin yapılamaması müşteri memnuniyeti ve mağaza imajınız için büyük önem taşımaktadır. Ürün gönderimlerinde müşterinin aldığı ürünün eksiksiz ve doğru olarak, paketlemeye dikkat edilerek ve faturalı olarak gönderilmesi konusunda hassasiyet göstermeniz gerekmektedir.

Eksik ürün/ eksik aparat gönderimlerinde problemin çözümüne istinaden aşağıdaki tutarlarda müşterimize memnuniyet çeki sunulabilir, ilgili tutar firmanıza fatura edilir.

  • Yanlış Ürün

Yasal olarak müşterilerimizin sipariş ettiği ürün müşterinin aksi beyanı ya da onayı olmadıkça birebir aynı şekilde ulaştırılmalıdır. Ürünün doğru gönderilmesi memnuniyet açısından oldukça büyük öneme sahip olup yanlış ürün gönderilmemesi adına gerekli önlemler alınmalı ve kontroller sağlanmalıdır.

Yanlış ürün gönderimlerinde Müşterimize aşağıdaki tutarlarda çek sunularak, ilgili tutar firmamıza fatura edilir.

  • Faturasız Ürün Gönderimi & Faturanın Temin Edilmemesi

Müşterilerimiz kendilerine ulaşmayan ya da kaybedilen faturaları için üyelikleri üzerinden talep açabilirler.

Satıcı firmalarımız müşterinin fatura talebini maksimum 7 gün içerisinde karşılamak ile sorumludur.

Fatura talebinin belirtilen sürede karşılanmaması, hatalı karşılanması ya da mağazaya ulaşılamaması halinde Hepsiburada müşterinin memnuniyetini sağlamak adına aşağıda yer alan tablodaki hediye çeki tutarını müşteriye sunarak ilgili tutarı mağazaya fatura edebilir.

Talebin ikinci kez reddedilmesi halinde tabloda yer alan tutarların iki katı değerinde hediye çeki müşterimize sunulabilir, müşteri talebi doğrultusunda ilgili ürün mağaza onayı alınmaksızın iade alınabilir ya da ürün değeri tutarında hediye çeki müşterimize sunularak tarafınıza ilgili tutar fatura edilebilir.

Faturasız gönderim oranınızın belirli bir limiti geçmesi halinde mağazanız süresiz olarak askıya alınabilir.

Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir