Tam Kapanmada E-Ticaret Satıcılarına İzin Verilecek Mi?
 1. Anasayfa
 2. Haberler

Tam Kapanmada E-Ticaret Satıcılarına İzin Verilecek Mi?

100

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 26 Nisan’da gerçekleştirilen kabine toplantısı sonrasında tüm Türkiye’de tam kapanmanın gerçekleşeceğini paylaştı. Tam kapanma kimleri kapsıyor? Tam kapanmada kargolar çalışıyor mu?

Kabine toplantısında korona virüsü salgınıyla mücadele kapsamında tam kapanma kararı alındı. Tam kapanmanın 29 Nisan Perşembe günü saat 19:00’dan, 17 Mayıs Pazartesi saat 05:00’e kadar uygulanacağı paylaşıldı. Toplantıda ilk paylaşılan detaylar otel rezervasyonları ve seyahatler oldu.

Tam kapanma kararı açıklamasından sonra kargo (lojistik) ve e-ticaret satıcıları için net bir bilgi paylaşılmadı. Bu detay için genelgenin yayınlanmasını bekliyoruz.

İlk açıklanan bilgilere göre kısıtlamadan etkilenmeyen sektörler

 • Üretim, imalat yapan kuruluşlar
 • Gıda sektöründe hizmet veren firmalar
 • Temizlik alanında hizmet verenler
 • Sağlık alanında faaliyet gösteren kurumlar
 • Yeme-içme işletmeleri sadece paket servis yapabilecek
 • Şehirler arası yolculuk %50 kapasite ile yapılacak.

Tam kapanmada e-ticaret satıcıları ne yapacak?

Önceki kısmi kapanmalarda lojistik alanında bir kısıtlama olmadığı için bizim işimiz de lojistik ile bağlantılı olduğu için satıcıların bağlı bulundukları kaymakamlık/valiliklerden alınan izin belgeleriyle kargoya teslimat yapmalarında bir sakınca bulunmuyordu.

Tam kapanmada daha önce olduğu gibi Lojistik sektörünün etkilenmeyeceğini tahmin ediyoruz. Eğer yayınlanacak olan genelgede de buna yönelik bir karar paylaşılırsa e-ticaret satıcıları için iki farklı pozisyon oluşacaktır.

1- Kargo şubesiyle anlaşması olanlar, kargolarını işletmesinden çıkmadan doğrudan teslim edebilecek.

2- Anlaşması olmayan, bizzat şubeye taşıyan satıcılar bağlı bulundukları kaymakamlık ya da valiliklere ulaşarak genelgeye istinaden kendilerinin izinler konusunda uygulayacakları tedbirleri öğrenip bu kurumlardan izin almaları gerekecek.

Kısmi kapanmada biz de bağlı olduğumuz kaymakamlıktan dilekçe yazarak Cumartesi günleri için izin talebinde bulunmuş ve olumlu yanıt almıştık. Yeni genelge sonrasında mevcut iznimizin nasıl devam edeceği konusunda hiçbir fikrimiz yok. İç İşleri Bakanlığı’nın yayımlayacağı tam kapanma genelgesi sonrasında buradan tekrar bilgi vereceğiz.

Güncelleme sonrasında bu cümleden sonra eklemeler yapacağız.


Güncelleme 1

İç İşleri Bakanlığı tarafından yayımlanan genelge sonrasında e-ticaret satıcıları için durum şöyle.

Yayımlanan genelgede doğrudan e-ticaret satıcılarını kapsayan bir detay söz konusu olmamakla birlikte, daha önceki kısıtlamalarda olduğu gibi lojistik faaliyetlerin çalışmasında hiçbir kısıtlama getirilmemiştir. Genelgede yer alan “Üretim ve imalat tesisleri ile inşaat faaliyetleri ve bu yerlerde çalışanlar” detayına istinaden bir ürün üretimi yapıyorsanız kısıtlamadan muafiyetiniz bulunmakta.

Sonuç Olarak

Her zaman olduğu gibi bizleri kapsayan bir detay olmadığı için İl/İlçe Umumi Hıfzıssıhha kurullarına başvurarak detaylı bilgi almanızı tavsiye ediyoruz. Kişisel yorumumuzu sorarsanız; işletmeniz ve kargo şubesi ikamet ettiğiniz adrese yürüme mesafesinde ise e-ticaret faaliyetlerinizi yürütmenizde bir sakınca gözükmüyor. Tabi bu süreçte pazar yerlerinin genelge sonrasında alacağı aksiyonları da görmek gerekiyor.

İl/İlçe Umumi Hıfzıssıhha kurulları, daha önce bizim aldığımız şekilde -eğer alınıyorsa- vergi levhanızı ibraz ederek bir dilekçe yazmanız gerekli. Vergi levhanızda 479114-RADYO, TV, POSTA YOLUYLA VEYA İNTERNET ÜZERİNDEN YAPILAN PERAKENDE TİCARET faaliyet kodunun olduğunu varsayarak dilekçeniz ile başvurabilirsiniz. Yapılan inceleme sonrasında tarafınıza bildiri yapılacaktır. Konuyla ilgili detaylar olursa buradan tekrar paylaşmaya devam edeceğiz.


Güncelleme 2 (27 Nisan 18:55)

Bugün ilçe kaymakamlığına giderek tam kapanma konusundaki muafiyetler ile ilgili bilgi almak istedik fakat oradakilerin de sanki e-ticaret dün çıkmış gibi kapsayıp kapsamadığına dair fikirleri bulunmuyor. Konuyla ilgili geçtiğimiz hafta yazdığımız dilekçenin tam kapanmaya göre uyarlanmış versiyonunu yazarak vergi levhamız ile birlikte sunduk. Daha önce olumlu yanıt aldık. Önceki dilekçeleri kabul etmemeleri bir hayli ilginç. Sanki 1 haftada iş kolu değişti. Dilekçe sonucunun yarın tarafımıza iletileceğini tahmin ediyoruz, bir sonraki güncelleme yazısında sizinle paylaşırız.

Trendyol, Satıcılara Tam Kapanma İle İlgili Anket Sunuyor

Trendyol, tam kapanma kararı sonrasında hızlı bir aksiyon alarak süreçte tercihi satıcılara bıraktı. Gelen mailde satıcılara 3 farklı seçenek sunuldu.

 • Trendyol’dan satış ve ürün gönderimi yapmaya “DEVAM EDECEĞİM”
  • Mevcut satış ve ürün gönderim süreçlerinde herhangi bir değişiklik olmayacaktır
  • Standart ürün gönderim süresine ek 2 gün termin tanımlanacaktır
  • Kargo firmalarına çalışmaya devam edileceği bilgisi iletilecektir
  • İade kabul süresi 96 saat olarak güncellenecektir
 • Trendyol’dan satış yapmaya devam edeceğim ve “ÜRÜN GÖNDERİMİNİ KISITLAMALAR SONRASINDA YAPACAĞIM”
  • Kısıtlama süresi boyunca alınacak siparişlerin 22 Mayıs’a kadar kargoya teslim edilmesi gerekmektedir
  • 10 günlük gönderim kapasiteniz kadar sipariş almaya devam edebilirsiniz
  • Ürün teslim sürelerinin uzaması nedeniyle satış performansı kapanma süresince olumsuz etkilenebilir
  • İadelerin kabul süresi, iadenin tarafınıza tesliminden sonra 96 saat olarak uygulanacaktır
 • Trendyol’dan satışa devam etmeyeceğim ve ürünlerimi “TATİL MODUNA ALACAĞIM”
  • Mağazanızı satıcı panelinizden buraya tıklayarak tatil moduna almalısınız
  • Ürünler satışa kapalı olacağı için site içi görünürlük almayacak ve sıralamalar etkilenecektir
  • Tatil modundan çıkarken fiyat ve stok kontrolü yapmayı unutmayın

Güncelleme 3 (27 Nisan 23:30)

Trendyol ile yaptığım görüşmede müşteri temsilcisine açıklanan genelgenin bizleri ilgilendiren bir kısmı olmadığını ve sizden de konuyla ilgili net bir açıklama yapılmadığını belirttim. Sunmuş olduğunuz ankete göre muafiyetin söz konusu olduğunu anlaşılıyor diye belirttim. Temsilci de yarın gün içerisinde tekrardan bir açıklama yapılacağı bilgisini paylaştı. Biz de bugün kaymakamlığa dilekçe verdiğimiz için ankette herhangi bir işaretleme yapmadık. Konuyla ilgili tekrardan bilgi geldiğinde Güncelleme 4 olarak paylaşacağız.

Biz, yarın gün içerisinde bağlı olduğunuz Kaymakamlık ya da Valiliğe örneğini paylaştığımız dilekçe örneği ile başvuru yapmanızı tavsiye ediyoruz.

E-ticaret satıcıları için tam kapanmadan muafiyet dilekçesi örneği


Güncelleme 4 (29 Nisan 01:30)

Tekrar merhaba, konuyla ilgili ilçe kaymakamlığımızdan dilekçemize herhangi bir dönüş yapılmadı. Bu süreçte yorumlarda gelen paylaşımlarınızda her il ve ilçenin süreç hakkında ayrı söylemleri olduğunu fark ettik. Kimi il/ilçe hiçbir şekilde izin olmadığını söylemiş, kiminin konudan haberi yok.

Yazı başında da söylediğimiz gibi E-ticaret satıcılarının faaliyetleri doğrudan Lojistik alanıyla doğrudan etkileşimde olması sebebiyle bir muafiyetimizin olduğu aşikar idi. Ama her kurumdan farklı ses çıkıyor.

Konuyla ilgili en net yanıtı Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) verdi!

Tam kapanmada e-ticaret yapanların durumunu anlayabilen ilk kurum Bursa Ticaret ve Sanayi Odası oldu. Bu karmaşada kendilerini konuyla ilgili net açıklama yapan ilk kurum olduğu için teşekkür ediyorum.  Bursa Ticaret ve Sanayi Odası’nın bu linkte paylaştığı yazıya göre e-ticaret yapanları tam kapanmadan muaf, fakat!

 • Kesinlikle yüz yüze satış yapılmayacak.
 • Sadece depo ve lojistik kısımdaki personel çalışabilecek. Ofis kısmında çalışanlar olmayacak. Anladınız :)
 • Ev-işletme-kargo güzergahları kullanılabilecek.
 • Bursa için çalışanlarınıza bu adresteki formu doldurup, kaşeleyip çalışanlarınıza vermelisiniz.

BTSO, e-ticaret satıcıları için dayanağı EK’teki 11.maddeye istinaden vermiş. Biz de hem 11. hem de 6-7 ve 10. maddeye istinaden bir muafiyetin söz konusu olduğunu düşünmekteyiz. Eğer yazılı olarak kurumlardan bir yanıt gelmez ise bu maddelere istinaden bir savunma söz konusu olabilir. Yani en azından biz bu şekilde faaliyetlerimize devam edeceğiz. Sadece internetten satış yaptığımız için herhangi bir yüz yüze satış söz konusu olmamakla beraber tek olduğumuz için ceza yazılabilecek noktası bulunmamakta. Devletimizin bu konuya netlik kazandırmaması. koskoca 81 vilayetten sadece 1 tanesinin konuyla ilgili açıklama yapmış olması oldukça üzücü.

Biz, dilekçemizin olumsuz olması sonucunda faaliyetimize devam edeceğimizi belirtelim. Ve bunu da şunlara istinaden olduğunu paylaşalım.

 • Hepsiburada gibi kendisi de satış yapan büyük platformlar satışa devam edecek. E-ticaret dışında başka faaliyetleri bulunmadığını göz önüne alırsak onların muafiyeti, bizim için de geçerli.
 • En başından beri dediğimiz gibi Lojistik faaliyetleri ile doğrudan ilgiliyiz. Yurt içi taşımacılığın büyük kısmı e-ticaret faaliyetlerinden olduğunu düşünürsek kargolar sadece imalatçılar için çalışacak hali yok.
 • Yüz yüze satış yapmıyoruz, tam kapanmanın amacı dışında herhangi bir hizmetimiz yok.

Yorumlarda gelişme aldığınız şehir ve ilçeleri yazarsanız seviniriz.


Güncelleme 5 (29 Nisan 22:52)

Süreçle alakalı saçmalıklar devam etmekte. Dilekçemize yanıt gelmedi fakat ilçe kaymakamımıza Twitter üzerinde yazdık ve kendisinin yazdığı cevaba göre bizim önceden kabul görmüş dilekçemiz  tam kapanma sürecinde de geçerliymiş. Muafiyet iznimize dair 23 Nisan kısmi kısıtlamasına ait bir SMS kaydı bulunmakta. Sistemlerde bunun izni çıkıyor mu bilmiyoruz. Belirsizlikler zinciri. Birini anlasan diğer yer karışıyor. Daha kötü nasıl yönetilebilir dedikçe, yeni sorunlar ardı ardına gelmekte.

Bugün Bursa Ticaret ve Sanayi Odası’nın yayınladığı yazıya istinaden bölge Ticaret ve Sanayi Odası’nı aradık fakat yine cevap alamadık. BTSO kararı emsal teşkil etmekte aslında ama usulen sorduk, “Hayır! Biz öyle izin falan vermiyoruz” yanıtını aldık. İzin belgesi istemiyoruz, olası bir sorgulamada yasal bir dayanak arıyoruz. Bu görüşme sonrasında İçişleri Bakanlığı yeni bir genelge yayınlayarak kafaları hepten karıştırdı.

İçişleri Bakanlığı yeni yayınladığı genelgede her çalışan için Görev Belgesi alınması gerektiğini paylaştı. Kararın açıklanmasından bu saate kadar sistemlere yoğunluktan erişilemiyor. Yoğunluk olacağı tahmin edilmiş ki,  2 Mayıs tarihine kadar geçerli olacak bir Görev Belgesi Şablonu paylaşılmış. Bu formu firma yetkilileri, kendi çalışanları için doldurup her çalışanına verecek. Görev Belgesi olmayan çalışanlara cezai işlem uygulanacak.

Bulunduğu il/ilçeden kabul görmüş olsa dahi bu Görev Belgesi’ni yanınızda bulundurmanız gerekmektedir. Aşağıdaki linkte görev belgesi oluşturma şablonuyla alakalı detayları paylaştık, oradan inceleyebilirsiniz. Ayrıca yorumlarda bu süreçle alakalı deneyimlerinizi il/ilçe paylaşarak paylaşmanızı rica ederiz. 

E-ticaret Satıcıları İçin Görev Belgesi Hazırlanması


Güncelleme 6 (30 Nisan 01:30)

23 Nisan kısıtlamalarından önce yazdığımız dilekçe kabul edilmiş, sonrasında açıklanan tam kapanma sürecinde kaymakamlık çalışanlarının birinin “önceki dilekçeler sayılmıyor, tekrar yazacaksınız” sözüne istinaden tekrar yazdığımız dilekçemiz bu sefer RET edilmiş. Daha sonra yoğunluktan dolayı önceki dilekçelerin kabulüne devam edileceği bilgisi gelmiş fakat bu seferde bizim son yazdığımız dilekçe işleme alındığı için biz de mağdurlar grubuna eklenmiş olduk.

Acının tatlı tebessümü :)


Güncelleme 6 (5 Mayıs 13:50)

E-devlet sistemi nihayet düzeldi ve artık 479114 faaliyet koduyla hizmet veren işverenlere de belge çıkıyor. Belge alamamanın nedeni hem sistemin aşırı yoğun olması da hem de ilk etapta SGK ile entegrasyon tamamlanması. Yoğunluğun azalması ve Bağkur ile entegrasyonların tamamlanmasıyla birlikte sistemden sorunsuz şekilde belge alınıp çıktı alınabiliyor.

İşin ilginç tarafı tek çalışanı kendisi olan şahıs şirketleri kendi kendine izin belgesi düzenleyecek olması :) Siz belge alımında sıkıntı yaşadınız mı? Yorumlarda belirtebilirsiniz.


E-ticaret Satıcıları İçin Oluşturduğumuz Facebook Grubuna Davetlisiniz.


EK: Sokağa Çıkma Kısıtlamasından Muaf Yerler ve Kişiler Listesi

Sokağa çıkma kısıtlamalarının uygulanacağı günlerde istisna kapsamında olduğunu belgelemek ve muafiyet nedeni/güzergahı ile sınırlı olmak kaydıyla;
1. TBMM üyeleri ve çalışanları,
2. Kamu düzeni ve güvenliğinin sağlanmasında görevli olanlar (özel güvenlik görevlileri dâhil),
3. Zorunlu kamu hizmetlerinin sürdürülmesi için gerekli kamu kurum ve kuruluşları ile işletmeler (Havalimanları, limanlar, sınır kapıları, gümrükler, karayolları, huzurevleri, yaşlı bakım evleri, rehabilitasyon merkezleri, PTT vb.), buralarda çalışanlar ile ibadethanelerdeki din görevlileri, Acil Çağrı Merkezleri, Vefa Sosyal Destek Birimleri, İl/İlçe Salgın Denetim Merkezleri, Göç İdaresi, Kızılay, AFAD ve afet kapsamındaki faaliyetlerde görevli olanlar ve gönüllü olarak görev verilenler, cemevlerinin dede ve görevlileri,
4. Kamu ve özel sağlık kurum ve kuruluşları, eczaneler, veteriner klinikleri ve hayvan hastaneleri ile buralarda çalışanlar, hekimler ve veteriner hekimler,
5. Zorunlu sağlık randevusu olanlar (Kızılay’a yapılacak kan ve plazma bağışları dahil),
6. İlaç, tıbbi cihaz, tıbbi maske ve dezenfektan üretimi, nakliyesi ve satışına ilişkin faaliyet yürüten iş yerleri ile buralarda çalışanlar,
7. Üretim ve imalat tesisleri ile inşaat faaliyetleri ve bu yerlerde çalışanlar,
8. Bitkisel ve hayvansal ürünlerin üretimi, sulanması, işlenmesi, ilaçlanması, hasadı, pazarlanması ve nakliyesinde çalışanlar,
9. Tarımsal üretime ilişkin zirai ilaç, tohum, fide, gübre vb. ürünlerin satışı yapılan iş yerleri ve buralarda çalışanlar,
10. Yurt içi ve dışı taşımacılık (ihracat/ithalat/transit geçişler dâhil) ve lojistiğini yapan firmalar ve bunların çalışanları,
11. Ürün ve/veya malzemelerin nakliyesinde ya da lojistiğinde (kargo dahil), yurt içi ve yurt dışı taşımacılık, depolama ve ilgili faaliyetler kapsamında görevli olanlar,
12. Oteller ve konaklama yerleri ile buralarda çalışanlar,
13. Sokak hayvanlarını besleyecek olanlar, hayvan barınakları/çiftlikleri/bakım merkezlerinin görevlileri/gönüllü çalışanları ve 7486 sayılı Genelgemizle oluşturulan Hayvan Besleme Grubu üyeleri,
14. İkametinin önü ile sınırlı olmak kaydıyla evcil hayvanlarının zorunlu ihtiyacını karşılamak üzere dışarı çıkanlar,
15. Gazete, dergi, radyo, televizyon ve internet medya kuruluşları, medya takip merkezleri, gazete basım matbaaları, bu yerlerde çalışanlar ile gazete dağıtıcıları,
16. Akaryakıt istasyonları, lastik tamircileri ve buralarda çalışanlar,
17. Sebze/meyve ve su ürünleri toptancı halleri ile buralarda çalışanlar,
18. Ekmek üretiminin yapıldığı fırın ve/veya unlu mamul ruhsatlı iş yerleri, üretilen ekmeğin dağıtımında görevli olan araçlar ile buralarda çalışanlar,
19. Cenaze defin işlemlerinde görevli olanlar (din görevlileri, hastane ve belediye görevlileri vb.) ile birinci derece yakınlarının cenazelerine katılacak olanlar,
20. Doğalgaz, elektrik, petrol sektöründe stratejik olarak faaliyet gösteren büyük tesis ve işletmeler (rafineri ve petrokimya tesisleri ile termik ve doğalgaz çevrim santralleri gibi) ile bu yerlerde çalışanlar,
21. Elektrik, su, doğalgaz, telekomünikasyon vb. kesintiye uğramaması gereken iletim ve altyapı sistemlerinin sürdürülmesi ve arızalarının giderilmesinde görevli olanlar ile servis hizmeti vermek üzere görevde olduklarını belgelemek şartı ile teknik servis çalışanları,
22. Kargo, su, gazete ve mutfak tüpü dağıtım şirketleri ve çalışanları,
23. Mahalli idarelerin toplu taşıma, temizlik, katı atık, su ve kanalizasyon, karla mücadele, ilaçlama, itfaiye ve mezarlık hizmetlerini yürütmek üzere çalışacak personeli,
24. Şehir içi toplu ulaşım araçlarının (metrobüs, metro, otobüs, dolmuş, taksi vb.) sürücü ve görevlileri,
25. Yurt, pansiyon, şantiye vb. toplu yerlerde kalanların gereksinim duyacağı temel ihtiyaçların karşılanmasında görevli olanlar,
26. İş sağlığı ve güvenliği ile iş yerlerinin güvenliğini sağlamak amacıyla iş yerlerinde bulunması gerekli olan çalışanlar (iş yeri hekimi, güvenlik görevlisi, bekçi vb.),
27. Otizm, ağır mental retardasyon, down sendromu gibi “Özel Gereksinimi” olanlar ile bunların veli/vasi veya refakatçileri,
28. Mahkeme kararı çerçevesinde çocukları ile şahsi münasebet tesis edecekler (mahkeme kararını ibraz etmeleri şartı ile),
29. Yurt içi ve yurt dışı müsabaka ve kamplara katılacak olan milli sporcular ile seyircisiz oynanabilecek profesyonel spor müsabakalarındaki sporcu, yönetici ve diğer görevliler,
30. Bankalar başta olmak üzere yurt çapında yaygın hizmet ağı olan kurum, kuruluş ve işletmelerin bilgi işlem merkezleri ile çalışanları (asgari sayıda olmak kaydıyla),
31. ÖSYM tarafından ilan edilmiş merkezi sınavlara katılacağını belgeleyenler (bu kişilerin yanlarında bulunan eş, kardeş, anne veya babadan bir refakatçi) ile sınav görevlileri,
32. İl/İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurullarınca izin verilen, şehirler arası karayolları kenarında bulunan dinleme tesislerinde yer alan yeme-içme yerleri ve buralarda çalışanlar,
33. Zorunlu müdafi/vekil, duruşma, ifade gibi yargısal görevlerin icrasıyla sınırlı kalmak kaydıyla avukatlar,
34. Dava ve icra takiplerine ilişkin yapılacak zorunlu iş ve işlemler için adliyelere gitmesi gereken taraf veya vekilleri (avukat) ile mezat salonlarına gidecek ilgililer,
35. Araç muayene istasyonları ve buralarda çalışan personel ile araç muayene randevusu bulunan taşıt sahipleri,
36. Milli Eğitim Bakanlığı EBA LİSE TV MTAL ve EBA platformunda yayınlanmak üzere Bakanlığa bağlı mesleki ve teknik ortaöğretim okul/kurumlarında çalışmaları devam eden uzaktan eğitim video çekimi, kurgu ve montaj faaliyetlerini yürütmekte olan ya da söz konusu çalışmaların koordinasyonunu sağlayan personel,
37. Profesyonel site yöneticileri ile apartman/site yönetimince düzenlenen görevli olduklarına dair belgeyi ibraz etmek ve ikametleriyle görevli oldukları apartman veya sitelere gidiş-geliş güzergâhıyla sınırlı olmak kaydıyla apartman ve sitelerin temizlik, ısınma vb. işlerini yerine getiren görevliler,
38. İş yerinde bulunan hayvanların günlük bakım ve beslenmelerini yapabilmek için ikamet ile iş yeri arasındaki güzergâh ile sınırlı olmak kaydıyla evcil hayvan satışı yapan iş yerlerinin sahipleri ve çalışanları,
39. Sadece yarış atlarının bakım ve beslenmelerini ve yarışlara hazırlık antrenmanlarını yapmak ve ikamet ile yarış ya da antrenman alanı arasındaki güzergâhla sınırlı kalmak kaydıyla at sahipleri, antrenörler, seyisler ve diğer çalışanlar,
40. Sadece ilaçlama faaliyetleri için zorunlu olan güzergâhlarda kalmak ve bu durumu belgelemek kaydıyla iş yerlerinin haşere ve diğer zararlı böceklere karşı ilaçlamasını yapan firmalarda görevli olanlar,
41. Muafiyet nedenine bağlı olmak ve ikametlerinden iş yerlerine gidiş/gelişleri ile sınırlı olmak kaydıyla serbest muhasebeciler, serbest muhasebeci mali müşavirler, yeminli mali müşavirler ile çalışanları,
42. 10.00-16.00 saatleri arasında sayıları banka yönetimlerince belirlenecek şekilde sınırlı sayıda şube ve personel ile hizmet verecek olan banka şubeleri ile çalışanları,
43. Nöbetçi noterler ile buralarda çalışanlar.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (100)

 1. Merhaba; 479114 faaliyet kodunu sisteme girmişler bende onay aldım tekrar deneyebilirsiniz.

  • Gözümüz aydın, bilgilendirme için teşekkürler.

  • Merhaba ben hala onay alamıyorum.Yarin akşama kadar manuel düzenlenen belge ile ilerlesem olası kontrolde sorun yaşar mıyım? Yani eğer belgeyi alamazsam 479114 kodunu kapsayan muafiyeti görevlilere nasıl anlatacağım

   • Merhaba, manuel şekilde yarına kadar ibraz edebilirsiniz. Sizin gibi sorun yaşayanlar halen daha var. Elle düzenlenen belgelerin geçerliliğini uzatacaklarını tahmin ediyoruz. Yarına kadar çıkmaz ise Faaliyet kodunuzun yazdığı Vergi Levhası, imza sirküleri ve manuel doldurulan görev belgesini yanınızda taşıyarak yapabilirsiniz. Çevrenizde bu faaliyet koduyla alan var ise örneğini de gösterebilirsiniz.

 2. 479114 nace kodlu, şahıs şirketi olan babam için az önce izin belgesi çıktı. Günlerdir çıkmıyordu :) Sanırım gücellemişler.

  2.faaliyet kodu 479114 olan ltd.şti. ortağı benim için de sms geldi. İzin belgeniz onaylandı diye. Aama evrağı indiremedim henüz, e-devlette işleminiz devam ediyor yazısında kaldı..

 3. Merhaba,

  Ben eşim adına bugün alabildim. Tekrar denemenizde fayda var.
  Nace kodlarım: 475904/479114

 4. Selamlar, eşimin başvurusu onaylandı. Kod 479114 şahış şirketi tek çalışan kendisi.

 5. Merhaba. 47.91.14 nace kodlu şahıs firmam var. İşveren olarak az önce bana çalışma muafiyet izin belgesi çıktı ve onaylandı. Bilginize

 6. ben çin e gitmişsim herbi halti yiyorlardı kokusundan yanına yanasilmiyan şeyleri keyifle yiyorlardı bunlar iyi hasta olmuyorlar demiştim aradan 3 sene gecti tüm dünyanın başına bela oldular bu adamlar var oldukça hastalık bitmez bizde de aşı vs yerine en basit yöntem iş yerlerini kapatıyorlar güzel bir çözüm buldum ciddi satış yapanlar kendine en yakın yerden ufak bir çiğköfte dükkanı açıp kendisinide oradan sigortalı gösterecek kuzendir kardestir hâlâ oğludur birinide koyacak başına çok bir kazanca gerek yok kirayı ve kendi harçlığını çıkartsin yeter şahsen ben bunu yapmayi düşünüyorum her yer kapansada gıda açık kaliyor

 7. Merhaba az önce yeminli mali müşavir ile görüştüm son genelgenin e-ticaret şirket sahiplerini kapsamadığı sadece çalışanlar için geçerli olduğunu, firma sahiplerinin faaliyet belgesi ile çalışmaya devam edebileceğini söyledi. Sizlerde muhasebeciniz ile bir görüşün derim.

  • Okuduğum farklı forumlarda polisin faaliyet belgesini kabul etmediğini gördüm,
   E-devlet sistemi çökmüş durumda, e-ticaret şirketi sahibleri bir çok yerde şikayetini dile getiriyor, ayrıca sistemde çökmüş durumda, buna nasıl bir çözüm bulamazlar anlamış değilim

  • merhaba, şahıs şirketi için bu faaliyet belgesi = vergi levhasımı oluyor?

 8. Eşimin durumu daha karışık, sigortalı olarak bir bilgisayar şirketinde çalışıyor ama e-ticaret kodu ile kendi şahış şirketi de var. Şuan denediğim de onay vermedi ona da. Acaba hangisini baz alacak?

 9. Ben şimdi bir deneme yaptım fakat çalıştığınız şirket adres bilgisine ulaşılamadı veya muafiyet kapsamında değil şeklinde bir ibare çıktı .
  Ben şirket sahibiyim ama sanki sistem sadece çalışan sorgulaması yapıyor gibi . şirket sahibi olarak direk bir muafiyet yok sanırım.

  • Aynen öyle hocam, şirket sahipleri için sistemde bir düzenleme yok, o sebeble çıkmıyor gibi gözüküyor. Şirket sahipleri için farklı bir düzenleme gelmez ise boşuna uğraşırız gibi gözükmekte.

   • Çalışan için portaldan izin hakkı var ama şirket sahipleri için net bilgi yok .Şaka gibi ,
    Bu durumda şirket sahibi olarak her şarta muaf oluyoruz gibi bir durum ortaya çıkıyor benim anladığım.

    • 199’a çoktan çökmüş, e devlette hata veriyor,online satış yapan iş yeri sahipleri için bir düzenleme şart, hiçbiryerde bilgi alamıyoruz,

  • Bende de aynı uyarıyı verdi kendi şirketim acaba 199 arayıp izin almayı denesek sistemde eksiklikler var çalışana verip işyeri sahibine vermemesi ilginç

  • Ben şirket çalışanı olmama rağmen aynı hata ile karşılaştım.

 10. 30 Nisan 2021

  Bu paylaştığınız bilgi için teşekkür ederiz.içimizi ferahlattınız 🙏

  • Rehber olabildiysem ne mutlu. Ben de çok sıkıntı yaşadım uykularım kaçtı. işimi halledip yan gelip yatıp benim 1 gün önceki halim gibi cevap arayanları yalnız bırakmak istemedim. Hepimiz bu meslekten geçiniyoruz. Ben ilk denememde yaptım ama lütfen vazgeçmeyin tekrar tekrar deneyin. Ben orada talep bölümüne eleman yetersizliğinden dolayı izin istiyorum yazdım belki o faydalı olmuş olabilir.

   • Hocam başvur butonuna basar basmaz , hata veriyor ekran yada uygun değilsiniz gibi bir ibare çıkıyor
    Açıklama alanına sistemin o saniyede kontrol şansı yoktur diye düşünüyorum,
    Bence bağkura bağlı olanların farklı bir durumu var,
    Sizin içinde hayırlısı olsun

   • Sizin cevabınız üzere 1 saattir deniyorum açıklamaya da çalışanım yok kargoya ben gideceğim yazdım ama direk red veriyor. Oradaki açıklamayı görmüyor bile sistem.

 11. Merhaba 30.04.2021 – 21:30 İtibari ile Başvurum onaylandı. 479114 kodu ile faaliyet gösteren işyerimde satış pazarlama şefi kodu ile çalışmaktayım. Cevap bekleyen tüm E-Ticaret çalışanlarına ve iş verenlerine en aydın bilgi olsun.

  • Merhaba, şirketinizin başka faaliyet kodu bulunuyor mu? Sadece bu faaliyet koduyla alabilene denk gelmedik.

   • Sadece bu kod ile faaliyet gösteriyoruz. Başvurumun onayını hem e-devletten verdiler hem de e-devletteki onaydan bir kaç dakika sonra cep telefonuma onaylandığına dair ve yapmam gerekenlere dair ( Çıktı alıp şirkete kaşe ile onaylatma vs. ) bilgileri içeren bir sms gönderdiler.

    • Hayırlısı olsun, şu an sistem yine çöktü, ama başvuru açıldığında,ayni kod ile sirketiniz muaf değil gibi bir ibare çıkmıştı, sanırım tam sistem oturmadı,

    • Çok ilginç, az önce şansa başvuru ekranına gelip tamamladım sanırım. Şartlar uygun değildir diye hata verdi. Yaman Bey’in de dediği gibi çalışan statüsünde olduğunuz için mi izin çıktı acaba?

     • Şirket sahibide ofiste çalışıyor ben de ofis çalışanıyım. teknik olarak böyle bir şey geldi aklıma.

     • Aynen bencede olabilir, ama yine de çok saçma değil mi, şirket sahibi nereye başvuracak o halde , herşeyimiz eksik maalesef :(

     • Bir işyerine çalışanlarını gönderip sahibini göndermemek çok saçma olur. İş yeri sahibimiz annem. Sizlere yardımcı olabilmek için izin belgesine ihtiyacı olmadığı halde başvuru yaptıracağım.

      • Merakla bekliyorum hocam, ama bence bağkura bağlı olduğu için ( işyeri sahibi) olduğu için izin çıkmayacak, çok saçma bir durum gerçekten.

      • Hocam cevap geldimi?

       • Ben bu işi anlamadım :) Babamın adına (farklı sektör, bizle ilgisi yok) başvuru yapmak için girdim, anında sayfa açıldı, anında belge düzenlendi ve anında onaylandı. Ardından ben kendi hesabıma girdim sayfa açılmadı :)

     • Ben yeniden denedim fakat teknik aksaklık hatası almaktayım, muhtemelen şirket sahibleri için oraya bir bilgi girilmemiş, yoksa aynı kod ile bizede izin çıkmasi gerekirdi.

   • Sayın admin bir çözüm bulabildiniz mi acaba?

    • Merhaba, e-devlet üzerinden belge sayfasına ulaşamadım. Bir de o sayfa çalışanlar için büyük ihtimal. Normal çalışan için anında onaylı belge oluşturuyor. Yanıma vergi levhasını alıp kargoya çıkıyorum. Sağ olsun halkımız ekmek almaya diye sokakları boş bırakmıyor :) Polisler de genelde ticari araçları çeviriyor. Böyle böyle atlatılacak gibi gözüküyor :)

     • Merhaba, aslen kargo yakın olduğunda kargoya çıkmak çok sorun değilde stokta olmayan ürünlerin teminini nasıl yapacağız can sıkıcı olan nokta bu oldu. Dune kadar Açık olduğunu beyan eden toptancilarda bugün yeni duyuru yayınlamış yeni genelgenin kendilerini kapsamadigina ve kapalı olacaklarına dair. Burdan bir arkadaş çalışan göründüğü için izin alabilmisti. Bize izin yok, toptanciya izin yok ama çalışan konumuna izin var :)
      Her yanı saçmalık dolu bir durum oldu.

     • okan bey, şirket sahibi kendi kendine muafiyet veremıyor mantığını düşündüler sanırım, bagkur sıstemde yok.
      vergi levhası yada imza sirküsü yeterli denmekte, bu şekilde bir çevirmeye denk geldiniz mi, yada çevirmede bu evrakları sunup cevap alabilen var ise bilgi verirse çok sevinirim.

  • Aynı kod ile bende alamadım, şahıs şirketim var , çalışanım yok, acaba siz şirkette çalışan olduğunuz için mi izin çıktı? Yok sizde şirket sahibi misiniz?

   • Ben şirket çalışanıyım fakat sgk çalışan kodum ofis çalışanı yani ”satış pazarlama şefi” az önce ”30.4.2021 22:55” de e devlet üzerinden izin belgemi indirdim. Geçiçi izin belgem sayesinde iş yeri sahibine imzalatıp kaşeleteceğim. E devletten verilen izin belgemde doğrulama kodu ve nace kodum yazıyor. doğrulama kodunu polisler kullanıyorlar. İzin belgemde bulunan nace kodumu teyit amaçlı tekrar kontrol ettim ve yazıyorum. ”47.91.14” İş yerimin başka bir faaliyet koduna sahip olmadığını da bildirmek isterim. Daha net bilgi olması açısından da şunu belirteyim; Tanınmış eticaret sitelerinde ve kendimize ait eticaret sitemizde satış yapıyoruz. İş yerimiz dışarıya kapalı. Yüz yüze satışımız yok tabelamız vs yok. Kargoya kendimiz toplu halde götürüyoruz. İzin belgeme araç plakamı da yazmak zorundayım.

    • Detaylı bilgilendirmeleriniz için teşekkür ediyorum. Adınıza da sevindim… Sizden tek farkımız ekstra çalışanımızın olmaması ve de ikametgah adresimizin ayrıca iş yeri adresi olması. Bunlar RET için kriter mi bilemiyoruz. Sizinle aynı şartlarda olup RET alanlar var mı acaba?

     • Benim işyeri ve ev adresim farklı hocam, yinede alamadım.
      Muhtemelle işyeri sahibi olarak karşılığında sisteme bir bilgi girilmedi, yada sistemde eksiklikler var hala.

     • Bilgi amaçlı yazıyorum arkadaşlarımız şartlarımıza göre kıyaslayabilsin diye.
      2 Çalışan + 1 işveren
      İş yeri adresimiz ve ev adreslerimiz aynı ilçede farklı mahalleler.
      Talep açıklama bölümüne eleman yetersizliğinden dolayı 08:00 – 22:00 saatleri arasında tüm kısıtlama boyunca izin yapmaksızın çalışmamız gerekiyor yazdım.
      Bunun dışında farklı bir şey yazmadım zaten seçenek yok.
      Umarım herkesten güzel haberler alırız.
      Sağlıklı bol kazançlı günleriniz olsun.

 12. E başvuru açıldı,muafiyet belgesi almak istediğimde çıkan ibare ;
  (Çalıştığınız Şirket Adres Bilgisine Ulaşılamadı veya Çalıştığınız Şirket Çalışma Muafiyet Kapsamında Değil.)
  Vergi levhamda online e-ticarete uyumlu.
  Şahıs şirketi sahibiyim nasıl adres çıkmaz yada muafiyet yok anlamadım

  • 47.91.14 muafiyet kapsamında değil ne yazık ki. https://www.icisleri.gov.tr/bakana-mesaj adresinden mesaj atarak belki eklenmesini sağlatabiliriz. Biz gönderim sağladık.

  • 2 Mayıs 2021

   Merhaba bizimde e-ticaret şahıs şirketimiz var 47.91.14 kodlu şirket yengemin üzerine 2 de çalışan var 2 çalışan aldık görev belgemizi bir problem yaşamadık ama firma sahibi alamadı kapsamda değildir diyor yani buradan anlayacağımız bağkurlu olanlar alamıyor sistemde bir sıkıntı valilik yazı işlerine gittik yazı işleri müdürü dedi ki izinleriniz ayın 2 sinde bitiyor sonrasında e devletten izin belgesi alacaksın belge çıkarsa izinlisin çıkmazsa muaf değilsiniz dedi yani biz belgemizi aldık izinliyiz . Bilginize sunarım .

   • GÖZÜMÜZ AYDIN DİYEBİLİRİZ ( BAĞKUR İŞ YERİ SAHİBİ OLARAK) 47.91.14 İLE İZİN BELGEMİ AN İTİBARİ İLE ALDIM. En baştan başvurumu aldı sonra sistem çok bekledı sonra aksaklık var yazdı, giriş çıkış yaptım belgemi indirdim.

 13. E-ticaret Nace kodunun acilen eklenmesi için İçişleri bakanlığina bildirimde bulunulmalı binlerce koli sipariş birikti kimse Kargoya gidemiyor. Biz girdik e-devlete halen e-ticarete muafiyet vermiyor.

 14. maalesef vergi levhasında faaliyet kodu 479114 olmasına rağmen ebaşvuruda yapılan başvuruda bu kod listede bulunmamaktadır dedi..

 15. Malesef bu konu, herhangi bir çevirmede belli olacak, kontrol noktasında hangi evrakları isticekler hangi nace kodları geçerli olacak, hepsi orda belli olur.
  E başvuru çöktüğü için ,alınan ek belge de nace kodu geçerli mi onu da bilmiyoruz, umarım en kısa zamanda belli olur.

 16. Teşekkür ederiz. Net bilgi geldiğinde paylaşacaksınız diye ümit ediyorum.

 17. Bu konuda netleşen bir durum varmı acaba? Şahıs şirketi olup vergi levhasında faaliyet kodu 479114 yazanlar muaf olacakmı? veya e-devletde e-başvuruyu yapabilen oldumu bu koda sahip olan birileri?

  • Son gelen genelgede belirli Nace kodları diye bir ibare var. Ankara Valiliği Nace listesi paylaşmış ve orada 479114 bulunmuyor ne yazık ki. E-devlet sistemine erişim sağlayamadık halen.

 18. Emin olamadığım için size de sormak istedim e-ticaret şirket sahipleri için vergi levhası, faaliyet belgesi ve imza sirküleri yeterli olacaktır sanırım.

  • Merhaba, Ankara Valiliği’nin paylaşmış olduğu NACE kodları arasında 47.91.14 yer almıyor. Bu sebeple muafiyet söz konusu değil. Bulunduğunuz ildeki Ticaret Odasına ulaşıp ayrıca bilgi almanızı tavsiye ederiz.

 19. evet, e başvuru ekranı çökmüş ( Sistemde yaşanan bir teknik aksaklık nedeni ile işleminiz tamamlanamadı.)
  Bu arada bu ekran açıldı farzedelim görev belgesi 2 mayısa kadar geçerli yazmakta, sanırım belgeyi almak için son tarih , yada;
  ( Genelgede, salgınla mücadele sürecinde; muafiyetlerin suiistimal edilmemesi, hastalığın yayılımı ve başta sağlık çalışanları olmak üzere toplumsal yükün artmaması açısından son derece önemli olduğu belirtilerek, üretim, imalat, tedarik ve lojistik sektörleri başta olmak üzere daha önce genelgelerle muafiyet tanınan işyerlerinde çalışan görevliler için bu işyerlerinin yetkililerince tüm belgelerin geçerliliğin 2 Mayıs 2021 Pazar günü saat 24.00’de sona ereceği ifade edildi.)

  yanı belgenın geçerliliği 2 mayıs, 2 mayısdan sonra yine mı yasak , burayı tam anladım.

  • E-devlet sisteminde yoğunluktan dolayı belge alamayanlar PDF şeklinde olan Görev Belgesi’ni bir defaya mahsus manuel (el ile) dolduracak ve imzalayacak. Bu evrakların geçerliliği 2 Mayıs olarak belirlendi. 2 Mayıs tarihine kadar e-devlet üzerinden bu Görev Belgesi’ni almanız gerekmekte. Ama bu şekilde giderse sistemin yoğunluğu azalmaz ve bu süre uzatılır. Süreç halen daha karmaşık.

 20. Kaymakamlık ve valilikten bilgi alamadık, e başvuru formu açılmış e-devlette, orda da durumumuza bakmak istiyoruz fakat sistem açılmıyor,
  Bursa için BTSO açıklama yapsada elinizde bir belge olmadan kesinlikle ceza yazılır diye düşünmekteyim.
  Pazaryeri firmalarından da hiç bir açıklama yok.

  • Evet, İçişleri Bakanlığı yeni genelge yayınladı fakat her zaman olduğu gibi sistemler çöktü. Birazdan bu konuyla ilgili yazı paylaşacağız. Biz de muzdaribiz.

 21. Merhaba,
  Bursa ili için BTSOnun sitesinde açıklama yapılmış, valilik izin veriyor. İlgili bilgi için https://www.btso.org.tr/izin/ Sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

 22. 28 Nisan 2021

  Bir gelişme oldumu acaba dilekçenize bir yanıt geldimi,birde bizim vergi levhamizda nace kodu hediyelik eşya süs malzemeleri olarak geçiyor ancak ticaret sicil kaydında ve faaliyet belgesinde her türlü Plastik hammadde alım işleme ve imalatı yazıyor acaba muafiyet kapsamında mıyız limited şirketiz ve online satış yapıyoruz

  • Merhaba, bize halen dönüş yapılmadı. Yarın gün içerisinde gelmesini bekliyoruz, gelmez ise tekrardan Kaymakamlığa gidip bilgi almaya çalışacağız. Her il/ilçe sorumlularından farklı ses çıkıyor. Sizin EK 7 maddesine göre ‘İmalat’ yaptığınız için doğrudan muafiyetiniz bulunmakta fakat tedbiren yine telefonla da olsa teyit almanızı tavsiye ederiz. Eğer herhangi bir bilgi alamazsanız da EK 7’ye istinaden yapmanızdan sakınca gözükmemekte.

 23. Merhabalar, son durum nedir? Resmi bir bilgi veya açıklama var mı? Teşekkürler.

 24. Merhaba, Aynı faaliyet koduna sahibiz ancak bırakın dilekçe aşamasına gelmeyi direk vergi levhası üzerindeki koda bakarak “Ne lojistiğe giriyor ne üretime ne tedariğe. Netlik yok izin belgesi alamazsınız Evden gönderim yapın gibi” abuk bir cevap aldık. Sizin dilekçenize nasıl bir geri dönüş oldu bilgi verebilir misiniz?

  • Merhaba, henüz bir dönüş olmadı fakat Bursa Ticaret ve Sanayi Odası konuya netlik getirdi. Güncelleme 4’te paylaştık. Biz dilekçemize olumsuz yanıt gelse dahi faaliyet kodumuz 479114 olduğu için satışa devam edeceğiz. Bursa Ticaret Odası’nın dayandığı maddeye istinaden ve de diğer maddelere dayanarak bu şekilde devam edeceğiz. Dilekçeye yanıt gelirse tekrar güncelleme olarak paylaşırız.

   • Hepsiburada kendi deposu olan bir firma, eticaret yapıyor ancak deposu olduğu ve kendisi satış yaptığı için durumdan çok fazla etkileneceklerini sanmıyorum. N11 ve gittigidiyor direk pazaryeri mantığı ile çalıştığı için kendilerine ait depoları vs olmadığı için bizim gönderilerimizle işlemlerine devam edebilecekler. Bilgi işlem ve müşteri hizmetleri hattını çalıştırmaları yeterli zaten. Aynı şekilde çiçeksepetinin durumu da sorunlu. En basitinden çiçekçiler sadece 8-9 mayıs tarihlerinde açık olabilecek şeklinde görünüyor vs.

    Ancak durum buyken gelen bildirim-eposta ve duyurulardan tedarikçisi olduğumuz pazaryerleri de maalesef konuyla ilgili aksiyon alamadıkları anlaşılıyor. Pazaryerinde mağazayı askıya almak ayrı bir sıkıntı, gönderim süresini uzatmak ayrı sıkıntılı. (Hiçbir müşteri tedarik süresini 15 gün ve üzeri gördüğünde zaten o ürünü almaz.)

    Eticaretin devam edebilmesi için bizim gibi tedarikçilere ihtiyaç varken nasıl böyle tek cümle ile özetlemişler genelgede anlaşılır gibi değil. En azından faaliyet kodlarına göre bir açıklama ile genelgeye ekleme yapılsa kimsenin kafası karışmaz ve netlik olurdu. Bu şekilde olası bir denetlemede karşınızdaki görevli kişi/kişilerin anlattığınızı anlama ve mantık süzgecine bağlı çözüm üretebilme olasılığına bel bağlamış oluyoruz.

    Anneler günü işlem hacminin en çok arttığı dönemlerden. Bu dönemi normal şekilde atlatabilmek için izin alabilen olursa emsal gösterip tekrar başvuru yapabiliriz belki. Bilgi paylaşımı için teşekkürler.

 25. Merhaba;
  Öncelikle böyle bir paylaşım yaptığınız için teşekkür ederim.E-ticaret işiyle uğraşanlar eğer Tam kapanma döneminde;kargo işleri için izin alabiliyor ise; nereye başvurmamız gerekmektedir.Bir Link verebilirmisiniz.Eğer link veremiyorsanız ; nereye başvuracağımıza dair ;hangi adımları izlememiz gerektiğini anlatan bir açıklama yapabilir misiniz?

  Saygılarımla
  Serdar

 26. Herkese Selam biz valilikten Bilgi alamadık, izin kağıdı için gidenlere vermemişler, bir gelisme olan var mı acaba

  • Hangi il/ilçe için bu yanıtı aldınız? İl/ilçe Hıfzıssıhha Kurulu’nu öğrenip, oradan bilgi almayı denediniz mi?

   • Bursa valililiginden bu izni alamadık.
    Genelgede e-ticaret için bir ibare eklenmemiş gibi, halen bir açıklama bile yapılmaması çok ilginç, herkes farklı birşey söylüyor.
    Örneğin bir çevirmede faaliyet kodunu anlayabilecek bir durum söz konusu olamaz ceza yazılabilir, resmi bir açıklama çoktan gelmeliydi, ama maalesef , esnaf zaten kötü durumda, Allah herkesin yardımcı olsun

  • Merhaba tüm aklımıza takılanlara değinmişsiniz. Netleşen bir şey var mı acaba? Bir de ben il değiştirdim ama sattığım ürünleri de yanında getirdim burda devam ediyordum satmaya. Asıl home office Kocaeli’de ama ben Ankaradayım. Burdaki kaymakamlığa dilekçe versem kabul görür mü acaba? Ya da kabul ettirip izin alabilen var mı?

   • Merhaba, siz şanslısınız. Ankara Valiliği, tam kapanmadan muaf olan sektörlerin NACE kodlarını yayınladı. Aşağıdaki linkten Vergi Levhanızda yer alan faaliyet (NACE) kodunuz aşağıdaki listede varsa herhangi bir başvuruya gerek yok. Yanınızda NACE kodu yer alan Vergi Levhası ve isteğe bağlı olarak da bu listeyi taşırsanız işleriniz kolaylaşır. Ama ilginç şekilde bu kodlar arasında e-ticareti kapsayan 479114 faaliyet kodu bulunmuyor.

    https://saticiportali.com/wp-content/uploads/2021/04/NACEMUAFIYET.pdf

 27. Merhabalar
  Bizde tüm platformlarndan spor ayakkabısı satışı yapmaktayız. Kendi internet sitemizde var. Ama faaliyet kodumuz e- ticaret diye değil perkande satış yapan olarak geçiyor. Sizin dilekçenize benzer bir dilekçe hazırladım ve yarın 29.04.2021 de valiliğe götüreceğim. Anında cevap alabiliyormuyuz dilekçeye karşılık, diyelim izin aldık çalışma (izin) evraklarını valilik bize nasıl ulaştıracak. Bir bilginiz varsa paylaşabilirseniz seviniriz.

  • Merhaba, eğer dilekçenize olumlu/olumsuz yanıt gelirse SMS bildirimi yapılıyor. Yani en azından bizim bulunduğumuz ilde (Kocaeli) böyle ilerliyor. Herhangi bir evrak tarafınıza iletilmiyor, sizin de bir çıktı almanız gerekmiyor. Muhtemelen T.C. sorgulamasında muafiyet gözükmekte. Siz yine her ihtimale karşı Vergi Levhası ya da faaliyet belgenizi yanınızda bulundurun.

   Ayrıca internet satışları için 479114 faaliyet kodunu eklettirin.

 28. Bugün Şişli Kaymakamlığı’na gittiğimde kendilerinin böyle bir izin verme yetkisi olmadığını, eğer muaf tutulacak işletmeler listesinde isek Vergi Levhamız ve bu kendi yazacağımız dilekçe ile işyerine gidip gelebileceğimizi söylediler. Herhangi bir evrak veya başvuru kabul etmediler. Siz bir geri dönüş aldınız mı Kaymakamlık’tan. Ben de ihracat yapıyorum, genelgenin Ek.10 maddesine dayanarak gitmeye devam edeceğim işletmeme.

  10. Yurt içi ve dışı taşımacılık (ihracat/ithalat/transit geçişler dâhil) ve lojistiğini yapan firmalar ve bunların çalışanları,

  • Merhaba, İhracat yaptığınız için sizin EK 10 maddesine göre doğrudan muafiyetiniz bulunmakta. Fakat dikkat etmeniz gereken birkaç husus var. Bursa Ticaret Odası’nın yayınladığı yazıya göre ofis çalışanları için de kısıtlama mevcut. Eğer işletmenizde ofis çalışanları fazla ise bunu mümkün olduğunca azaltıp sadece lojistik bölümünde çalışanların olmasına dikkat edin.

   Çalışanlarınız için de Güncelleme 4’te paylaştığımız ‘Çalışan İzin Belgesi’ni kendinize göre düzenleyip, kaşeleyip çalışanlara teslim edin. Kendiniz için de vergi levhası ve ihracat yaptığınızı kanıtlayabilir herhangi bir ek belge var ise yanınızda bulundurmayı unutmayın.

 29. Hocam öncelikle bu çalışmayı yaptığınız için size sukranlarimi sunuyorum. Otomotiv sektöründe faliyet yürütmekteyiz yedek parça aksesuar. E ticaret üzerinden satışlarımız da bulunmakta. Ancak n11 trendyol gibi aracı kurumlarla değil de sadece google shopping üzerinden e ticaret faaliyetlerimizi yürütüyoruz. Yazınızda trendyol vurgusu çok fazla old. Içın soruyorum. Sirketin sadece e ticaret üzerinden satışlar yapması yeterli mi izin için. Önceki aldığınız izinlerde böyle bir durumla karşılaştınız mi

  • Merhaba, vergi levhanızda ‘479114-RADYO, TV, POSTA YOLUYLA VEYA İNTERNET ÜZERİNDEN YAPILAN PERAKENDE TİCARET‘ faaliyet kodu yer alıyorsa yazıda bahsi geçen tüm detaylar sizin için de geçerlidir. Sitemizde pazar yeri eğitim/haber sitesi olduğundan, tam kapanmayla alakalı en hızlı aksiyon alan Trendyol olduğundan dolayı ağırlık oraya verildi.

   • vergi levhamızda 479114 kodu yok. ama kaymakamlığa dilekçe ile başvurağım inşallah sonuç alırız. ilginiz için teşekkür ederim

    • Rica ederiz. Bu tarz kısıtlamalardan sıklıkla etkileneceğiz gibi gözüküyor. Mali müşavirinizden 479114 faaliyet kodunu hızlıca ekletmenizi tavsiye ederiz. Anladığım kadarıyla yüz yüze satış gözükmektesiniz. Bu da olası bir denetimde sizin için sorun teşkil edebilir.

 30. 27 Nisan 2021

  Merhaba, bende kaymakamlığa gittim ve kargoya gidemeyeceğimizi söylediler. Dilekçe örneği verebilirsiniz bende yarın dilekçe vermek istiyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir